| Reyskate99 a întrebat:

Cum sa fac cerneala invizibila? funda.

Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Scrii cu lapte sau zeama de lamaie, dupa care pui hartia deasupra focului de la aragaz (ai grija sa nu ia foc) si scrisul apare.

Dar daca iti trebuie pentru copiat, vezi ca sunt pe piata pixuri cu cerneala speciala si care au un bec cu lumina ultraviolet in capat. Scrii lectia la care dai lucrare, nu se vede nimic pe foaie, dar cand aprinzi becul cu ultraviolet si luminezi foaia se vede tot. Uite aici http://pixuri-uv.la-comanda.ro/produse/? 31372/pix-cu-pasta-invizibila---model-1--alama---

Eu am impartit din astea in facultate la colegi :))

10 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Scrii cu suc de lamaie si la caldura degajata de un beculet sau la bricheta se vede ce ai scris

| Parmalat a răspuns:

Scrii cu lapte sau zeama de lamaie, dupa care pui hartia deasupra focului de la aragaz (ai grija sa nu ia foc) si scrisul apare.

Dar daca iti trebuie pentru copiat, vezi ca sunt pe piata pixuri cu cerneala speciala si care au un bec cu lumina ultraviolet in capat. Scrii lectia la care dai lucrare, nu se vede nimic pe foaie, dar cand aprinzi becul cu ultraviolet si luminezi foaia se vede tot.

Eu am impartit din astea in facultate la colegi laughing

| Savy a răspuns:

Nu o folosesti.

| Ciprian a răspuns:

Te-ai uitat la cam multe filme nu-i asa?

| Deny1333 a răspuns:

Eu ştiam că aşa-zisa cerneală invizibilă e zeama de lămâie. Scrii cu zeamă de lămâie şi apoi, într-o zonă unde lumina bate deasupra foii sau undeva lângă foc vei vedea ce ai scris.winking

| Marian_6643 a răspuns:

Nu poti, eventual poti cumpara pix cu mina care are cerneala incolora si daca deschizi un beculet de pe pix se vede ce ai scris.

| Licuriici a răspuns:

Raspunsul lui Parmalat mi-a fost de ajutor mie rolling on the floor)

Răspuns utilizator avertizat
| username010000000 a răspuns:

Iei un marker din acela cu care subliniezi de culoare galbena, ii scoti varful si il bagi in apa, faci la fel cu tot pixul si cand iese toata culoarea se transforma in pix invizibil

| Neighborhood a răspuns:

Pune apa rolling on the floor