| criss100 a întrebat:

Cum sa-mi confectionez o undita de pescuit? sunt incepator si as vrea sa o confectionez fara sa-mi cumpar ceva...

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Trebuie sa cumperi macar struna si carlige, plumb, altfel nu ai nici o sansa sa prinzi ceva!
Dar daca totusi vrei sa incerci fa asa :
Cauti un bat mai lung de care vrei tu, apoi mai ai nevoie de ata sintetica de culoare mai inchisa (ata sintetica =tare, care nu se rupe desi e subtire)
, apoi dintr-un bold poti face carligul de plumb in cazul asta nu mai ai nevoie pentru ca boldul are greutate dar daca vrei ca pluta sa stea in picioare totusi ai nevoie si de plumb, apoi pluta ti-l poti face dintr-o bucata de polistiren ( faci forma care-o vrei apoi infigi o scobitoare in ea) si c-am asta ar fi undita ta, dar cum am mai zis sansele sunt putine sa prinzi ceva cu o undita asa! Oricum multa bafta c-o sa ai nevoie! happy