| puica a întrebat:

Cum se coase o gaica? Adica... daca vreau sa fac eu una noua

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Poti face gaica dintr-un siret la culoare, o suvita de piele.
Poti sa mai faci gaica dintr-o bucata de bata pentru tiv.
Poti confectiona o bata si din material similar hainei respective sau pantalonului.

1 răspuns:
| elena a răspuns:

Puica, draga mea, ce este o gaica? O bucata de material, in forma se snurulet, cusuta in doua locuri, la o distanta de trei centrimetri, intre cele doua locuri (cu scuze ca ma repet) de care se atarna haina in cuier... daca s-a rupt gaica intr-un loc, iti trebuie un AC si o ATA si o cosi, si gata treaba... eheeeeeeeeeeeei...mai este si o melodie, care se cheama "Cu surubul si cu gaica", foarte draguta, care, de fapt, inseamna, sa invarti surubul in piulita ( vorba cantecului studentesc:" Sunt student la TCM, Fac suruburi din orice, Cand gasesc cate-o fetita, Bag surubu-n piulita"), deci haina are gaica (piulita) si se agata in cuier(surub)...aste e...