| mirella_4348 a întrebat:

Cum se infiinteaza o asociatie umanitara? Care sunt pasii ce trebuiesc urmati_?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O organizatie umanitara se infiinteaza conform prevederilor OG nr. 26/2000, privind asociatiile si fundatiile, prin constituirea unei asociatii sau fundatii. Cauta pe internet cu cuvintele "OG 26 2000 asociatii si fundatii actualizata" si o sa gasesti mai multe site-uri cu acest act normativ, actualizat cu modificarile si completarile aduse prin mai multe acte normative. In ordonanta se arata toti pasii ce trebuie urmati si poti alege forma juridica de organizare(asociatie sau fundatie), in functie de preferintele tale. Succes!

3 răspunsuri:
| danubia a răspuns:

Pai cred ca raspunsul de l-ai primit e super calificat, ma oprisem si eu sa iti raspund, ti-am citit raspunsul anterior si ca sa nu ma intorc fara sa las un semn, te-as sfatui doar sa precizezi mai clar in statut si in actul constitutiv ce scop are asociatia, ce intermediaza (daca intermediaza ceva), pe baza caror fonduri functioneaza, cum si din ce se vor plati utilitatile sediului asocietiei, etc. Neaparat stabilirea cuantumului cotizatiilor si in statut organele de conducere, sunt necesare, succes

| ioanionel a răspuns (pentru danubia):

Mi se pare total nepractic ce sfatuiesti tu, ar fi doar o metoda de a-ti pune singur pedici! Cum sa prevezi cuandumul cotizatiei in statut? cand motifici cotizatia mergi la notar si la judecatorie sa schimbi statutul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ONG-urile se infiinteaza in baza OG 26/ 2000 privind asociatiile si fundatiile modificata prin Ordonanta 37/ 2003. Costurile difera foarte mult in functie de modul de organizare ales (organizatie sau fundatie)
Pt. infiintare ONG se depune la judecatorie un dosar continand:

• act constitutiv statut (2 originale si 6 copii)
• dovada disponibilitatii denumirii - obtinuta in prealabil de la Min. Justitiei
• dovada de sediu extras CF
• patrimoniu
• avizul ministerului in sfera de competenta a caruia urmeaza sa-si desfasoare activitatea ONG-ul
Pt. avizul ministerului e necesara trimiterea unei documentatii care trebuie sa contina:
• cerere prin care se solicita aprobarea pentru. Infiintare
• act constitutiv statut legalizate
• dovada sediu
• dovada patrimoniu

http://www.aid-ong.ro/faq.php