| ApostolMarilena a întrebat:

Cum se numește infirmierul care lucrează la morga?

3 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Într-o morgă lucrează:

Medic legist pentru Institutele de Medicină Legală sau medic specialist în anatomie patologică și prosectură pentru spitale. Medicii asistă la efectuarea autopsiilor și sunt cei care pun diagnosticul și eliberează certificatul constatator al decesului.

Asistenții autopsier sunt cei care se ocupă de efectuarea autopsiei, prelevarea organelor, toaletarea și cosmetizarea decedaților și eliberarea decedaților către aparținători

Îngrijitorii sunt personalul care asigură curățenia și dezinfecția sălilor și tuturor suprafețelor din morgă.