| katalinu26 a întrebat:

Cum se obtine functia de prefect?

Răspuns Câştigător
| push2gl a răspuns:

Art. 1.
(1) Prefectul este reprezentantul Guvernului pe plan local.
(2) Guvernul numeste cate un prefect in fiecare judet si in municipiul Bucuresti, la propunerea Ministerului Administratiei si Internelor.
http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/340_2004.php

| katalinu26 explică (pentru push2gl):

Am intrebat altceva, cum?

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Intri într-un partid, care este la putere, aranjezi cu primuministru de la acea dată şi te numeşte prefect al unui judeţ. Simplu! NU?

| push2gl a răspuns:

Guvernul numeste cate un prefect
deci trebuie sa ai pile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin pile. Cel care are cea mai mare sustinere, cele mai multe pile, sau pila cea mai puternica, va primi postul. Indiferent ca e vorba de prefect, director, sef, sefisor etc. Toate posturile de conducere din stat, se obtin prin sforarii, prin PCR (pile cunostinte relatii). Experienta in domeniul respectiv, competenta, nivelul de inteligenta, toate palesc in fata pilelor. Daca subiectul se nimereste sa a i b e si calitatile astea, e ok, daca nu, poate fi si prost ca noaptea, in balanta cel mai mult atirna pila.