| LisaJulie a întrebat:

Cum se publica mai exact o carte? Mergi la mai multe edituri și o prezinți acolo? Câți bani trebuie sa dai?

5 răspunsuri:
| gaminator a răspuns:

Sunt mai multe moduri de publicare:

1. Publicare tradițională: Predai cartea la o editura, unde va fi verificata, iar daca are potential o vor publica, nu trebuie sa plătești nimic, dar castigi un procent mai mic din vanzari, iar editura se ocupa de toate aspectele.

2. Auto-publicare: Trebuie să acoperi costurile de editare, design și promovare, dar iei un procent mai mare din vanzari.

3. Online Amazon KDP sau pe alte platforme, pe amazon cred ca este cel mai bine, deoarece ai acces la kindle de pe care citesc multi ebook, dar poti sa o si tiparesti.

| MistarGoGu a răspuns:

Ai de umblat! J K Rollwing *( sper ca am scris corect ) autoarea Harry Potter A FOST REFUZATA de 10 edituri!
Pana la urma a dat lovitura și se ocupa de numărat cele 850 milioane Lire £££ din vânzări și drepturile de autor și drepturile pentru filmele realizate după cartea ei
Bafta!

| LisaJulie explică (pentru MistarGoGu):

Chiar nu inteleg de ce i-au refuzat atatea edituri cartile, nu avea bani?

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu era vorba ca nu avea bani NU considerau ei potențial de vânzare!
Cum spune și user gaminator editurile mari și medii preiau lucrări de la autori și fac niște studii de marketing sa vadă potențialul de vânzare și câștig de pe urma unei cărți!
Apoi se apuca de publicare, și promovare!
Intr-un fel se promovează o carte de specialitate *( medicina, drept, tehnica ) pentru un public specific în alt mod se promovează o carte pentru copii, tineret sau către alta categorie de cititori!

| Cipi1212 a răspuns:

Trebuie să contactezi o editură și să prezinți manuscrisul.