| anonim_4396 a întrebat:

Cum te poti ghida in padure daca te ratacesti si n-ai busola?

14 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Muschii de pe copaci indica nordul.

| elena a răspuns:

Muschii de pe copaci indica directia nord.

| selef a răspuns:

La noi in Romania te orientezi dupa dara de gunoaie, prin padure este mai slabuta, spre poienite sau luminisuri tot mai consistenta iar unde sunt si ursi deja ai ajuns la tomberoane e zona locuita.

| viki a răspuns:

Dupa soare, care e la est.happy

| giovana a răspuns:

Dupa cum ti-e norocul...

| CrucifiedCountess a răspuns:

Pe langa muschii de copac, bag un deget in gura, il sug(degetul!), il scot afara(degetul!) si vad pe unde bate vantu' si apoi.merg pe unde ma taie capu 'hee hee

| unbaiat a răspuns:

Steaua polara indica nordul si e cel mai sigur reper pe timp de noapte dar nu va sfatuiesc sa mergeti prin padure pe timp de noapte daca nu aveti o minima pregatire. Cel mai bine va opriti peste noapte langa un copac iar dimineata incercati faza cu cataratul in unul mare happy Pot pune pariu ca 80% dintre voi daca va rataciti in padure noaptea cu busola si cu harta in mana nu veti reusi sa iesiti ba dimpotriva.Rostiti plini de emfaza:cutarescu indica nordul...si? Cati dintre voi stiti cu ADEVARAT pozitia asezarii locuite fata de locul in care sunteti si cine a spus ca la nord e salvarea? laughing De ex un grup de turisti s-a ratacit in jungla dupa ce au plecat de la cabana.Au fost gasiti mai mult morti dupa 3 saptamani constatandu-se ca nu se invartisera la o distanta mai mare de 3 km de cabana.Ma opresc aici ca sa nu va demoralizez in caz de... laughing

| adyth a răspuns:

Da, dupa muschi...si daca e noapte (laughing) dupa steaua nordului...

| adyth a răspuns:

Si dupa soare...rasare la est si apune la vest happy

| TheHunter38 a răspuns:

Pai de este zi dupa soare, noaptea dupa steaua nordului.Si sa nu te orientezi dupa cum arata un copac de e mai mare etc, sa asculti datele nu ce crezi tu.Eu am mers in padure aproape inainte si cand am vrut sa ma intorc mi s-a parut ca nu acolo am venit, m-am dus pe alt drum si m-am ratacit vreo 2 ore.cand am iesit din padure nu stiam in ce localitae am ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauti un izvor/rausor si mergi pe cursul lui, sigur iesi din padure

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

vad ca ai raspunsuri bune! dar mai exista o metoda! te dai cu capul de copaci pina te doare! si daca te doare tipi! si tipi asa vreo 2 -3 saptamani pina te aude cineva!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orietandute dupa soare

| ioana_9748 a răspuns:

Daca vrei sa iesi din padure, cobori intodeauna la vale