| imihaistoian a întrebat:

Daca acum iarna eu am lanturi dar nu am cauciucuri de iarna mai iti da amenta politistul?

Răspuns Câştigător
| Ryuk751 a răspuns:

Daca nu ai cauciucuri de iarna si este zapada pe jos iti da amenda.lanturile sunt pentru a preveni on scapare de sub control a masinii si de a nu te duce in sunt cu rotile in sus.astia se uita daca ai cauciucuri de iarna, nu am auzit sa se dea vreo lege cum ca daca nu ai lanturi, la prima ninsoare iti da amenda.bafta.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca este vorba de un autoturism (de fapt de o masina sub 3, 5 t), da. Daca este vorba despre un autovehicul peste 3.5t, atunci sunt suficiente lanturile pe rotile de tractiune.

| BrD a răspuns:

Daca nu e zapada pe jos, poti merge si fara lanturi fara sa iei amenda. Daca pui lanturi peste cauciucurile pe care le ai si e zapada pe jos, iti iei amenda.

| andrei733 a răspuns:

Da normal ca iti da

| carpediem a răspuns:

Cum a zis si Brd, in plus cu lanturile strici pneurile daca nu e zapada.