| Biancamaria225 a întrebat:

Daca am 18 ani dar inca nu mi-am facut buletinul as putea sa primesc bani din alta tara si sa-i scot?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 18 ani nu ai inca o carte de identitate?
Banuiesc ca ti-a expirat valabilitatea CI facuta la 14 ani si nu ai preschimbat-o. Nu poti scoate banii fara o CI valabila, asa ca du-te si preschimba CI, poti fi si amendata pentru ca nu ai facut-o la timp, respectiv cu 15 zile inainte de expirarea CI vechi.

| Bula a răspuns (pentru Ioandelasal):

Valabilitatea CI este de 10 ani, deci nu putea fi expirata.
Poate s-a aflat in alta tara si atunci trebuie sa aiba pasaport.

| Zaygon a răspuns (pentru Bula):

Cea de la 14 ani e valabila pana la 18 cu mici exceptii ca cei nascuti in decembrie daca iti faci CI dupa 15 decembrie e valabila pana la 19 ani ca ti-o elibereaza numai in ianuarie.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

CI facut la 14 ani are valabilitate 4 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bula):

Nu stii bine.
Conform OUG 97/2005, republicată în 2011, cu md. ulterioare, citez:
"ART.16.(1) Cartea de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
b) cu valabilitate de 7 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani;
c) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 25 de ani;
d) cu valabilitate nelimitată, după împlinirea vârstei de 55 de ani.
(2) De la data punerii în circulaţie a cărţii electronice de identitate, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
b) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 18 ani, cu excepţia cărţii electronice de identitate prevăzute la art. 17 alin. (6) lit. a), care se eliberează cu termen de valabilitate de 5 ani."
Biancamaria225 spunea ca are 18 ani, deci trebuia sa-si preschimbe prima CI, indiferent de care era.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai 18 ani si nu ai inca buletin?
Fara buletin mai poti scoate si cu pasaportul. Principal este sa ai un act de identitate valabil.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti. Daca cel facut la 14 ani este expirat.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu un buletin expirat, nu poti scoate nimic! Trebuie sa schimbi buletinul si cu cel nou poti scoate.
Dar, roaga pe cine-ti trimite banii, sa-i trimita pe numele mamei sau al tatalui, ca ei sa-i poata ridica.

| moshulica a răspuns:

Nu.