| anonim_4396 a întrebat:

Daca fac 18 ani, dar inca nu am primit buletinul nou am voie sa votez?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara act de identitate valabil nu poti vota.
Daca ai depus actele pentru preschimbarea cartii de identitate o sa poti vota la referendum, vei primi noua CI in cca 10-15 zile si referendumul este prevazut pe 7 octombrie.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Eu fac 18 ani pe 5 octombrie si tot atunci imi expira buletinul sad

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i nici o problema sa-ti preschimbi cartea de identitate (uita-te ce scrie pe act, nu cred ca scrie buletin). CI se poate preschimba cu pana la 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii, asa ca poti merge la SPCLEP chiar luni si vei primi noua CI inainte de data votarii.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Bine, multumesc. Nu am stiut ca poate fi schimbat inainte sa expire.

| Lucian4 a răspuns:

Nu ai voie

| mihai69 a răspuns:

Ai voie să votezi doar cu un act de identitate valabil.

| Dismally a răspuns:

Nu, dar poti merge inainte de vot sa iti scoti buletinul, atunci ti-l vor face foarte repede.

| Lioana a răspuns:

Poti vota doar cu buletinul. Daca ziua ta e inainte de ziua votului, poti depune actele si vei primi buletinul nou in timp util. In acea perioada se vor stradui sa elibereze toate buletinele inainte de ziua votului. Daca ziua ta e exact in ziua votului, va fi valabil buletinul vechi pentru ca ultima zi de valabilitate a buletinului e exact de ziua ta. In acest caz depui actele pentru buletinul nou a doua zi dupa alegeri.
Daca ziua ta e dupa ziua votului, nu ai inca drept de vot.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Ai voie sa votezi numai dupa ce il primesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te duce la referendum daca pentru asta il vrei. Este o inutilitate Pesedista ca sa mai distraga atentia de la marsaviile lor.

| Zamasu a răspuns:

Nu ai voie