| Andreimat a întrebat:

Dacă se fura ceva si esti paznic tu trebuie sa plătești?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

PÁZNIC, paznici, s. m. 1. Cel care păzește; păzitor, strajă, gardian.
Esti pus acolo ca sa nu se fure. De unde isi poate recupera paguba cel care te-a pus?
De la tine.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Pai dacă ești paznic. trebuie sa păzești!

Dacă se fura ceva pe tura ta, te da afara ca ești incopentent happy

| FoxyM a răspuns:

Salitare! Dacă se observă furtul, atunci superiorul va cere socoteală paznicului ce a fost angajat să păzească marfa.

| Andreimat explică (pentru FoxyM):

Păi si te da afara direct? Si trebuie sa mai si plătești? Dar daca gen tu făceai alta treaba si atunci se fura, cu ce esti tu de vina?

| FoxyM a răspuns (pentru Andreimat):

Dacă sunt camere de filmat ce au putut filma locul unde a fost furată marfa, ar fi o probă și-ar scăpa oarecum paznicul de probleme.Depinde de situație și de angajator.

| marinaru777 a răspuns:

Pai nu raspunde paznicul? Paza aia nu ai ceva atributii pe acolo ce sa pazesti? Doar nu pazesti sa doarma lumea linistita.