| GusescuDaniel a întrebat:

Daca stropesc o plasa de tantari cu apa extrem de rece (aproape inghetata) o sa se racoreasca camera daca bate vantul in plasa? Caut metode sa ma racoresc vara si nu am AC sau orice tip de ventilator in casa.

5 răspunsuri:
| Ana1687 a răspuns:

Eu zic sa iti iei un ventilator ca pe canicula asta o sa mori de cald, nu este foarte scump

| Itanul a răspuns:

Apa, evident, se va incalzi. Combinatia umezeala-caldura, duce la disconfort. Eu am incercat dupa sfaturile altora cu cearsafuri ude in geam. A fost mult mai rau.
Atentie, si plasa aceea fiin din plastic, contribuie la ridicarea temperaturii. Daca nu ai multe insescte "vizitatoare", poti renunta la ea macar temporar. Stai cu geamul deschis, pentru ca aerul de afara e mult mai suportabil decat aerul dintr-o camera inchisa.

| Violleta2022 a răspuns:

Cumpara-ti un ventilator, ca este vital pe asemenea calduri.
Ori fa dus caldut, pana la rece.
Astupa geamurile cu folie de aluminiu, lipindu-le cu scoth, pentru ca face o diferenta enorma in camera.
Pe caldura mare, geamurile si usile stau inchise, nu larg deschise!

Bula
| Bula a răspuns:

De-a lungul istoriei, oamenii au avut problema cu caldura, dar s-au folosit de metode "traditionale", invatate si la orele de fizica, respectind cateva principii de baza:
1. Daca ai geamuri spre soare (est-sud-vest), atunci monteaza-ti un oblon in exteriorul geamului, sa nu se incalzeasca camera si obiectele din ea de la soare. Oblonul se poate tine intredeschis pentru a lasa loc aerului sa circule. In lipsa unui oblon se poate folosi si o draperie in interiorul geamurilor, dar tot trebuie lasat loc pentru buna circulatie a aerului (fara sa bata soarele in interiorul locuintei! ).
2. Deschide mai multe geamuri /usi in parti opuse sau macar cu orientare diferita a locuintei. Astfel se va forma o diferenta de caldura si presiune de aer care produce prin locuinta un curent de aer si aerul este schimbat in continuu, racind si obiectele din locuinta. Daca curentul e prea puternic, te poti aseza deoparte de curentul de aer sau poti tine un geam /usa doar intredeschis, franand viteza curentului de aer.
3. Daca ai un ventilator oricat de mic, iti poti fabrica singur un aparat de racire, picurand incet apa rece pe paletele ventilatorului. Apa se va pulveriza, racind puternic aerul inconjurator. Poti folosi chiar si un ventilator demontat dintr-o sursa defecta de calculator, legat de un alimentator de 5-12V, folosit la orice aparat electronic vechi (radio, casetofon sau chiar de telefon).

Eu le folosesc pe toate cele de mai sus si am temperatura maxima in locuinta pana la 25 grade maxim. happy

| BlueDark a răspuns:

Totul a inceput pe 25 mai...
Am rezistat o saptamana.
Apoi 2.
Apoi 3.
In a 4-a saptamana mi-am pus aer conditionat.