| denisa1211 a întrebat:

Daca vreau sa iau o limba straina de la 0 se poate? sau o sa-mi vina greu in facultate? ce trebuie sa fac pentru a intra la engleza japoneza sau tot o limba orientala? se da admitere? sau se intra pe baza de dosar? stiti cumva daca Timisoara are facultate de limbi rare? si daca se da examen la ce trebuie sa dau? SI-apoi sunt posibilitati sa-mi gasec serviciu daca merg pe aceste limbi rare? multumesc

1 răspuns:
| mihaikatona a răspuns:

Raspuns usor "Nu e complicat!"
Raspuns mai greu: Depinde de limba si persoana. Acest lucru fiind diferit de la o persoana la alta. Si nu uita engleza e usor de invatat pentru ca o gasesti peste tot dar o limba orientala, cum ar fi japoneza, chineza, vietnameza e destul de rara pe la noi, deci prin urmare ii creste automat greutatea pentru a o stapani. Si chiar daca o stapanesti, decat daca te muti acolo, nu o sa ai unde sa o practici.(Aici ma refer strict la limbile mandarine).

Iar treaba cu admiterea, difera de la o faculta la alta, depinde daca au avut stundenti necesari sau nu.