| PiratulJack a întrebat:

Dati-mi va rog frumos niste date despre FBI si CIA.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Biroul Federal de Investigaţii (FBI - Federal Bureau of Investigation) este o agenţie a Statelor Unite Departamentul de Justiţie, care serveşte atât ca un federal de investigaţie penală şi un corp intern de agenţie de informaţii (contraspionaj). Agenţia a fost înfiinţată în anul 1908 ca Biroul de Investigatii (BOI). Numele său a fost schimbat la Biroul Federal de Investigaţii (FBI) în 1935. Sediul central al agentiei este J. Edgar Hoover Building, cu sediul în Washington DC, împreună cu cele 56 de oficii teritoriale situate în marile oraşe din Statele Unite şi mai mult de 400 de agenţii de rezidenţi în oraşe mai mici şi zone din întreaga naţiune. Mai mult de 50 de birouri internaţionale, numite "legale ataşaţi ", există în SUA, ambasadele şi consulatele generale la nivel mondial.

Agenţia Centrală de Informaţii (CIA - Central Intelligence Agency) este o agenţie de informaţii a guvernului Statelor Unite. Este o agenţie executivă, cu responsabilitatea de a asigura securitatea naţională de evaluare a inteligenţei la seniori Statele Unite ale Americii factorii de decizie politică. Colectarea de informaţii se efectuează de către organizatii non-militare, comandate de agenţi de informaţii civili, dintre care multi sunt instruiţi pentru a evita situaţii tactice. CIA, de asemenea, supraveghează şi, uneori, se angajează în tactice şi activităţi sub acoperire, la cererea preşedintelui Statelor Unite. De multe ori, atunci când astfel de operaţiuni de teren sunt organizate, în militare americane tacticienilor sau alt război efectua aceste operaţiuni tactice pe numele de agenţie în timp ce CIA le supraveghează. Desi inteligenta de colectare este principala ordine de zi a agenţiei, divizii tactice au fost stabilite în agenţiei să efectueze operaţiuni de urgenţă de teren, care necesită suprimarea imediată sau demontarea unei ameninţări sau armă. CIA este adesea folosita pentru colectarea de informaţii, în loc de armata SUA pentru a evita o declaraţie de război.
Mai multe detalii aici:
http://translate.google.ro/....../translate

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

De ce, nu ai net?

| PiratulJack explică (pentru greece12):

Am net dar informatiile pe care le gasesc sunt foarte putine. Daca tot esti expert TPU ai face bine si te-ai comporta ca atare si ai ajuta lumea.

| greece12 a răspuns (pentru PiratulJack):

Asta fac exact.
Si eu,tot de pe net imi iau informatiile,ca si toti cei care ti-au raspuns.
Nu-mi imaginez ca exista cineva printre noi care sa stie mai multe si,daca exista,nu o va marturisi aici.
Deci,intrebarea ta este o cautare asidua pe net,la care intentionezi sa supui comunitatea TPU, pentru ca e mai usor pentru tine.
Ti se pare corect?
Mie, nu.

| PiratulJack explică (pentru greece12):

Eu am cautat si nu am gasit. Altii au stiu cum sa caute. Daca iti era lene sa cauti, mai bine nu te bagai in seama. Recunosc sunt un tantalau care nu stie sa isi caute informatii pe net.

| greece12 a răspuns (pentru PiratulJack):

Esti o mare figura, in final.
Scrie si tu la google FBI si da search.Pe urma, aceeasi figura si cu CIA!
Uite cateva site-uri:
http://www.fbi.gov/
http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Bureau_of_Investigation
http://www.cia.gov/
http://en.wikipedia.org/wiki/Central_Intelligence_Agency
Sunt cateva si sunt in engleza,la wikipedia,poti da click pe traducere,dar informatiile sunt foarte putine.
Oricum, mai mult decat atat, chiar nu pot face!:)

| CristianMarius a răspuns:

Biroul Federal de Investigații (Federal Bureau of Investigation) este o agenție federală de investigații a crimelor și mâna dreaptă a Departamentului de Justiție al Statelor Unite. Motto-ul acestei agenții este "Fidelitate, Bravură, Integritate". FBI-ul are sediul în Washington DC, sunt 56 de birouri pe întreg teritoriu SUA și peste 400 de agenții rezidente în orașe și orașele mai mici și mai mult de 50 de birouri internaționale.
Agenția Centrală de Informații (în engleză Central Intelligence Agency, abreviat CIA care se pronunță si ai ei) este un serviciu secret al Statelor Unite ale Americii, înființată în anul 1947. Pe lângă activitățile de spionaj, de strângere și de analiză a informațiilor despre guverne străine și persoane, cu scopul de a le pune la dispoziția instituțiilor Statului american și statelor partenere, CIA întreprinde și acțiuni sub acoperire („Covert Operations") în străinătate.

Spre deosebire de NSA, CIA acționează mai mult prin resurse umane (Human Intelligence) decât prin interceptare (Signal Intelligence). În perioada războiului rece, principalul său adversar era KGB, care s-a transformat după destrămarea Uniunii Sovietice în serviciul secret intern rus FSB (rusă Федеральная служба безопасности Российской Федерации; română: Serviciul de Securitate Federal), omologul FBI și serviciul de informații externe SVR "Служба Внешней Разведки", omologul CIA. Serviciul secret se află sub jurisdicția președintelui Statelor Unite. Unitatea este controlată în plus de către un comitet al serviciilor secrete format din membrii Senatului și ai Camerei Reprezentanților, însă spre deosebire de alte servicii secrete americane, Agenția Centrală de Inteligență nu trebuie să-și facă public bugetul. Criticii consideră acest fapt a fi o încălcare a constituției americane.Sediul CIA este amplasat în Langley, Virginia

| dantedante a răspuns:

Cauta le ei in servere
laughing