| Mara6392 a întrebat:

De ce bătrânii vorbesc foarte tare când vorbesc la telefon și ai volumul la maxim?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La o anumita varsta te lasa auzul.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca si-au stricat auzul de la tinerete, de cand ascultau muzica cu boxele la maxim.

| healerdx7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu existau boxe in tinerete.

| Violleta2022 a răspuns (pentru healerdx7):

Bineinteles ca existau boxe si in tineretea bunicului tau, dar evident ca tu nu erai nascut pe atunci, deci nu ai habar de existenta lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca nu aud

| Fatamuntilor a răspuns:

Cei in varsta (si cei de varsta a doua), nu chiar toti au probleme cu auzul! Din diferite motive!
Dar sunt destui tineri (sa zicem pana in 50 -55 de ani) care vorbesc tare.Mai mult decat atat mai pus si telefonul pe difuzor, incat toata lumea sa stie ce vorbesc!

| ReddY25 a răspuns:

Auzul le este deficitar

| Yuoia a răspuns:

Nu numai batranii ci toti cei care au probleme de auz. Pe batrani ii percepem noi mai usor.
Pentru ca au auzul slabit, au impresia ca nici ceilalti nu ii aud. Nu o fac intentionat si nici constient.
Tu de ce ai volumul la maxim? Ai probleme de auz? Redu volumul si problema e rezolvata.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru ca sunt mai surszi. Mecanismul biologic al urechii lor este uzat si mai rigid decat al nostru. Ai incercat vreodata sa vorbesti cu castile in urechi, sa vezi cum tipi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu: probleme de auz.

| trophin a răspuns:

De ce vorbesc tare cand vorbesc.
interesant.
multi ar zice "nu aud", probleme ORL...
insa e fascinatia aia de ai vorbi tare, pur si simplu poti sa vorbesti cat de tare vrei, poate celor care trebuie sa se subordoneze, poate poate cineva nu intelege ceva si trebuie sa ii "desenezi" prin tipete

| trophin a răspuns:

Sa vorbeste tare crezand ca receptorul nu aude...

| Sistemulxxl a răspuns:

Aceiasi intrebare si pentru tineri. Urla in telefon. Cred ca-s surzi.

| RaduRobertRO a răspuns:

Teoretic probleme de auz, dar pot fi mai multe explicatii, inclusiv faptul ca au impresia ca fiind distanta mare, nici ceilalti nu-l aud.

| Smmo a răspuns:

Nu numai batranii fac asta. Mai e si vorba de probleme de auz dar nu numai. Nu prea iti dai seama cand vorbesti la telefon, te concentrezi pe discutie, te mai enervezi. Daca e vreun zgomot ambiant sau televizor pornit sau vreo discutie in jurul tau te mai gandesti ca nu te aude interlocutorul, ca nu te intelege, ori stai cu urechile ciulite ca nu auzi ce spune el si apoi vorbesti si tu mai tare...

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Deoarece o data cu înaintarea in varsta, apar si problemele de auz.

| JustAod a răspuns:

Pentru ca nu aud