| anonim_4396 a întrebat:

De ce, dupa ce un om a aflat ca are, spre exemplu, cancer, nu zice "asta e, asa a dat Dumnezeu" si sa lase viata lui sa curga in continuare? De ce se apuca de tratamente, de pastile, de alte alea care sunt, din punctul meu de vedere, pe langa calea de la dumnezeu? Si va rog mult, argumentati, nu mai spuneti ca asat e voia domnului, ca suntem oameni maturi, cu creiere.

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Pentru ca in adancul fiintei lui credinciosul nu este cu adevarat credincios; are dubii SI-I ESTE FRICA DE MOARTE pentru ca se indoieste de existenta lui d-zeu.

12 răspunsuri:
| moonY a răspuns:

O sa primesti o explicatie de genul bancului aluia.cu bula:
"Satul era amenintat de viitura. Toata lumea alerga disperata sa-si salveze bunurile si pe ei insisi din calea prapadului, numai Bula, mai credincios din fire, nu se agita deloc. Vecinii lui il intreaba:
- Ce faci, Bula? Nu vezi ca vin apele peste noi? Fugi, salveaza-te!
- Nici nu ma gandesc! Eu stau aici cuminte, ca ma salveaza Dumnezeu...
Zis si facut. Vin suvoaiele peste sat. Bula, se urca pe acoperisul casei si sta si asteapta. Un grup de oameni trece pe langa casa lui intr-o barca de salvare.
- Ce faci, Bula, acolo sus? Sari in barca, ca ai sa te ineci!
- Nu, raman aici! Dumnezeu e mare si puternic si ma va salva!
- Treaba ta!
Mai sta ce mai sta, trece si cea de-a doua barca pe langa el.
- Hai, Bula, sari in barca si salveaza-te!
- Nu, nu! Dumnezeu e mare si ma va salva!
- Ma, Bula, esti nebun, hai odata, ca te ia apa!
- Nu!
Pleaca si a doua barca. La cea de a treia barca, povestea se repeta. Apoi, Bula moare inecat si ajunge in Rai. Ajuns la portile Raiului, furios nevoie mare, bate cu putere si cere sa fie lasat sa vorbeasca cu Dumnezeu.
- Pai bine, Doamne! Eu ma rog atata la tine... iti dau toata increderea mea si tu ma lasi sa mor?!?
- Cum ziceai ca te cheama? intreaba Dumnezeu.
- Bula.
Cauta Dumnezeu in registrul lui si gaseste numele lui Bula.
- Mai, Bula, nu stiu cum sa-ti spun... dar la mine aici scrie ca ti-am trimis trei barci!"
adica. dumnezeu ne iubeste. dar ne'a daruit suferinta ca sa ne dea o lectie.sa invatam sa'l apreciem pe el si lucrurile din jur.
unde e tatal iubitor cand bolnavul de cancer este in chinuri? stiu, nu'mi spuneti... ii pregateste acestuia locul in rai, nu'i asa?

| dalea a răspuns:

Daca tu ai fi acel "om" cum ai proceda?

| mioara a răspuns:

Fiecare din noi sfarseste cu cate ceva asa ne este scris la asta mai contribuie, timpurile si criza.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Din acelasi considerent pentru care cei religiosi apeleaza la aspirina sau alte medicamente cand sunt raciti. Cu toate ca in biblie scrie ca te poti face bine prin rugaciuni, toate testele si studiile au demonstrat ca eficienta rugaciunii este nula. Probabil ca in adancul credintei lor isi dau seama ca tot medicina moderna este mai eficienta, mai ales in cazul bolilor grave precum cancerul.

| eeeeeeeeee a răspuns:

Dumnezeu ar fi in toate, deci si in pastile.de aia le iau.laughingeu nu prea il inghit pe dumnezeu.

| 4LeafCloves a răspuns:

Pentru ca cei mai multi nu se gandesc ca asa e de la Dumnezeu si cred ca e de la cel rau, pentru ca de cele mai multe ori spun "sa te ajute Dumnezeu sa te faci bine".

| 1985 a răspuns:

Omul cand se obisnuieste cu gandul ca are acea boala, chiar zice"asta e, asa a vrut dumnezeu"...si fiecare dintre noi daca am ajunge intr-o asemenea situatie am zice asa. iar cu medicamentele este la fel, fiecare le luam.sa nu imi spui ca pe tine daca te doare ceva sau ai avut vreo afectiune nu ai luat medicamente...ca esti impotriva lor.nu ai putea fara...la fel ca si persoanele care au cancer, trebuie sa isi aline cumva durerea nu sa moara ca si cainii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca e un ipocrit care toata viata a dat cu pietre in ceilalti, a facut circ si i-a ars pe rug pe cei care nu spuneau ce voia el "credinciosu" sa auda. Dar cind i-a venit rindul sa-si arate credinta si-a dat arama pe fata. Cel care crede cu adevarat, stie ca se duce la Dumnezeu, ipocritul a facut pe credinciosu doar de ochii lumii, ca da bine in fata celorlati. Cind am spus ca sint niste prefacuti si ca in biserica isi fac cruce dar afara injura si jefuiesc, mi-au sarit toti in cap. Ipocritii se mint pe ei nu pe mine. Cei ce se bat cu pumnii-n piept ca ei sint mari credinciosi, uita ca asta inseamna toleranta, in loc de toleranta, ii vezi cum huiduie cu ura ca o turma turbata. In fond de asta li se spune oi. De asta preotul e pastor. Ca sint o gramada de ovine disperate, pe care pastorul trebuie sa le tina in friu. Sint putini adevaratii credinciosi iar lor le strica imaginea tocmai turma turbata de ipocriti profitori. Sa fim seriosi, hotu inainte sa se duca la furat isi face cruce. Ala e credincios? Ma apuca risu, prefacatoria si rautate sint la e le acasa printre asa-zisii credinciosi. Si pentru ca am fost acuzat ca generalizez, ei bine nu-i asa. Am cunoscut oameni care credeau cu adevarat in Dumnezeu. Eu n-am dovezi ca exista sau nu Dumnezeu, dar ii respect pe cei care cred cu adevarat. dar numai pe ei si nu gloata care nici nu sta sa asculte daca ai ceva de spus, nu accepta o polemica inteligenta, pur si simplu isi astupa urechile si incep sa swe comporte ca o turma fara ratiune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desigur astept stupidele pocaitilor care nu sint de acord cu nimeni. Cum deschide unu gura, daca nu-i de-al lor se umple de stupide. daca e de-al lor poate sa zica si timpenii ca primeste numai inteligent si folosu=itor. Te pufneste risu. Dintre toti pocaitii de pe site-ul asta Anna e singura destupata la minte si cu simtul umorului. Restu Doamne pazeste, daca intri pe mina lor te linseaza cu pietre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iau un ex. din familie, desi este credincioasa a luptat sa traiasca folosind minunile medicinei pentru. ca isi iubea mai mult copii, nepotii decat pe "dumnezeu"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1985, eu nu cred in dumnezeu, cred in superioritatea inteligentei fiintei umane. Prefer sa imi conduc eu viata si actiunile, mai ales ca am creierul intreg, nu un fragment din el. Cred ca un credincios adevarat trebuie sa-si accepte soarta, saracia, bogatia, sanatatea, boala si sa creada ca dumnezeu da si ia, nu foloseste remedii, daca imi e permis sa spun asa, nedivine.
Iar la prostia cu dumnezeu ne incearca nu cred ca am destula minte sa raspund, e prea profunda pentru mine.
Astept in continuare raspunsuri fundamentate si argumentate, nu prolixe sau sofisme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta nu-i un subiect de gluma! Sotul meu e medic si cand i-am spus ca odata diagnosticata cu boala asta mi-as pune capat zilelor mi-a zis ca ma insel. Ca a vazut "n" cazuri de bolnavi in stadiul terminal care se tin de viata cu orice pret. Repet: nu-i un subiect de gluma! Glumesc pe orice tema vrei tu (sau voi), dar nu pe asta.