| Ghostrider332 a întrebat:

De ce iti trebuie atatia ani de scoala?
Serios toti spun:
,, du-te la scoala ca ajungi cioban"
Dar nu e asa:
1)istoria geografia si alte materi nu te vor ajuta cu nimic.
Serios daca te duci sa muncesti nu te va pune ala sa stii istorie si spui de decebal.
2)matematica advansata.
Cu totii stim importanta matematicii(tabla inmultirii,adunari,scaderi ect.), dar nu muti stim de ce ar trebui sa stii,, factoru cutare la puterea cutare".
Facem facultati si licee si ore care nu o sa ne foloseasca.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

De obicei gandirea asta apare la cei care nu reusesc sa faca fata.

Daca nu am face matematica mai mult decat vrei tu nu ar mai fi existat calculatoare azi, nu ar mai fi existat cladiri de sute de metri, nu ar mai fi existat masini samd

Si liceul si facultatea te ajuta atat cat vrei tu sa te ajute.

Da, daca visul tau e sa muti cutii intr-un depozit, faci degea lucrurile alea, dar poate unii vor sa devina ingineri si au nevoie de altul studii, sau poate vor sa devina arhitecti

| Ghostrider332 explică (pentru suntserios):

Suntserios,iar ai dat lovitura

| Ghostrider332 explică (pentru suntserios):

Visul meu e sa deschid un site ca Facebook cu html php si css

| suntserios a răspuns (pentru Ghostrider332):

Si crezi ca nu iti trebuie matematica in asa ceva?

Cred ca tu nu stii cata munca implica... faptul ca Zuckerberg a fost un mic geniu si s-a pisat pe ea de scoala nu inseamna ca functioneaza pentru toti happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

A fost un autodidact happy tine mult si de capacitatea intelectuala, nu cred ca un om cu un coeficient intelectual slab, fara scoala, ar ajunge un Einstein, ai mare dreptate, suntserios happy

| Ghostrider332 explică (pentru suntserios):

Nu nu cred că îți trebuie matematică doar scrii pe Google Cod html pentru...
Si copiezi codul.

| suntserios a răspuns (pentru Ghostrider332):

Asa crezi tu ca se face un site precum Facebook ul? copiind cod de pe google. Amuzant...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghostrider332):

Se numeste copyright infrignment... In plus incearca sa faci site-uri cum am facut eu la competitii si olimpiade, tu abia ai auzit de HTML dar nu ai habar ca Facebook foloseste o tona de limbaje, tu stii ZERO antreprenoriat, ZERO limba romana, si tot tu esti cel care urla ca nu trebuie matematica. Php este si asa limbaj de programare, functioneaza matematic si logic, tu cu copy-paste nu o sa intelegi vreodata nimic, daca nu iti merge site-ul la un momentdat nimeni nu o sa-ti rezolve moca.

| Ghostrider332 explică (pentru anonim_4396):

Stiti ce?, ma doare in pu** de ce credeti voi, nici nu stiu de ce am intrebat pe TPU asta.
Si nu imi ruinati voi mie visele.
Am 12 ani si am timp sa invat limbaj de programare.
Sunteti exact ca toti cei care îi cunosc imi zic intruna:
Tu nu poti, esti un ratat, n-ai cum, nu vei reusi vreodata.
Multumesc, pentru ca mati convins cu toti ca viata mea e un rateu si exsistenta mea nu conteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghostrider332):

Sa stii ca nimeni nu a spus despre tine ca esti un ratat, toti am incercat sa iti spunem ca scoala este foarte importanta, iar daca tu vrei sa creezi site-uri sau jocuri pe calculator, o sa vezi tu mai tarziu, cand vei fi la liceu, si mai apoi la facultate cata munca trebuie ca sa faci acest lucru si ca nu e deloc asa cum crezi tu, doar ca nu ai avut probabil pe cineva care sa iti explice acest lucru. Iar daca asta este visul tau, incearca sa te concentrezi pe ceea ce faci la scoala, sa aduni cat mai multe cunostinte din toate domeniile, ca mai apoi, la liceu si mai ales la facultate sa te ocupi numai de ceea ce iti place tie. iar ce au vrut sa spuna baietii mai sus e ca pentru a face acest lucru, necesita cunostinte, dar o sa realizezi tu asta mai tarziu. Sau altfel...imagineaza-te pe tine ca esti Mario, iar visul lui Mario e ca sa salveze printesa, dar pentru asta, el trebuie sa treaca prin multe leveluri ca sa reuseasca, iar drumul necesita multa munca, exact asa si cu tine, asta e visul tau, imagineaza-te ca acum esti la un anumit nivel, pana la nivelul finat trebuie sa treci prin multe. Si..jocul nu e asa urat...ai sa vezi cat de placut e si in viata reala, spor la trecut nivele happy

| Ghostrider332 explică (pentru anonim_4396):

Merci stiu la ce m-am angajat pe de acum.
Stiu ca va fi greu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ghostrider332):

Greu, dar placut, fiindca iti doresti asta si nu uita, aduna cat mai multe cunostinte, te vor ajuta enorm, ( cu cat ai mai multe cunostinte, cu atat ai mai multe bonusuri, puteri, exact ca intr-un joc, hraneste-te cu asa ceva) o sa reusesi sigur, mult succes! happy

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Te caci pe ea de scoala. Einstein a invatat scoala, dar asta nu inseamna ca doar scoala l-a facut destept. El s-a nascut destept, scoala doar a contribuit putin (exceptie putin fizica, el era fizican).

| Superior a răspuns (pentru Ghostrider332):

Vei reusi daca te chinui, lasa-i pe astia in apele lor. Nu poti zice nu pana nu vezi rezultatul.

Răspuns utilizator avertizat
| DaCumSaNu a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate, dar totusi, asa cum ai scris si tu, doresti sa ajungi inginer, cu ce te ajuta istoria din liceu? Cu nimic. Pentru o cultura generala consider ca e de ajuns cea din gimnaziu.

| suntserios a răspuns (pentru DaCumSaNu):

In primul rand poate 5% stiu exact ce vor sa faca in primul an de liceu... asa ca nu poti pleca de la premiza asta.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru suntserios):

Istoria la mate-info se face pana termini liceul. Nu crezi ca isi dau elevii seama ca nu vor sa se faca profesori de istorie pana atunci? 5%? Au facut un studiu pe tema asta sau doar dai random un procent care, dupa parerea ta, e corect? Apropo, obisnuieste-te sa scrii premisa. Suntem in 2017 totusi...

| suntserios a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Am scris poate... deci e parerea mea persoanala, e irelevant daca e corecta sau nu. Au am avut o groaza de colegi care au facut mate - info si au dat la drept, sau la limbi straini. Cum am avut colegi care au facut filologie si au dat la ASE sau chiar la info.

83 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Notiunile de baza de comportament se invata in cei 7 ani de acasa.
Urmatoarele 7 ani te invata sa te poti descurca singur in viata, sa nu fii muritor de foame.
Cei 7 ani care urmeaza te poti dezvolta singur in directia care-ti doresti viitorul.

In urmatoarele 70 ani vei avea timp sa-ti folosesti ce ai invatat.
Daca ai ales bine, vei avea viata pe masura.
Daca ai ales gresit, vei mai avea ceva timp pentru invatare, iar in caz contrar vei ramane un ratat, chiar si in fata ta.

| AFR81 a răspuns:

Indiferent de ce meserie vei avea, vei face pretutindeni o impresie proasta, inclusiv la locul de munca. Nu stii sa scrii corect gramatical, nu stii sa te exprimi, nu stii limba romana si, probabil, habar nu ai de istorie si geografie.

| Superior a răspuns (pentru AFR81):

Aceasta "impresie proasta" care o dai daca nu stii ca in anul 1669, Gigel, un negustor a facut 69 cu 3 femei intr-o zi este o regula impusa de societatea a carui creier a fost spalat de scoala. Elevii au fost invatati sa critice si sa se fereasca de aia care stiu mai putine decat ei, chiar daca de la aia ai mai multe de invatat decat de la scoala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ce poate invata cineva de la tine?

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Multe,dar de la tine in afara de istorie nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Da-mi un exemplu. Sunt convins ca pana si la IT ma pricep mai bine decat tine.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Exemplu in legatura cu ce?
2.Comunista pentru ca ne pune sa avem uniforme, e sustinuta ideea de izolare a celor mai putin destepeti, etc.
3.Ce este 1151? Ce face BIOS-ul? Cat hz duce un HDMI? Ce este hz? Ce face un molex? Cum rezolvi un.dll lipsa? Ce inseamna root la telefoane? Ce face modul "culoare spate" la televizoare? Intrebarile puse sunt in mare parte de hardware, dar daca esti mai bun decat mine la IT, ar trebui sa stii. Dar ma indoiesc, daca tu ziceai ca un joc se face jucandu-l.

| AFR81 a răspuns (pentru Superior):

Sunt cunostinte minime pe care ar trebui sa le aiba orice om, indiferent de profesie. Ar trebui sa stie, macar, despre cei 4 regi pe care i-am avut, despre obtinerea Independentei, despre ceea ce am facut in anii Primului Razboi Mondial iar apoi, in anii celui de-al Doilea, despre "eliberarea de sub jugul fascist" (asa au invatat parintii nostri despre data de 23 august 1944), despre abdicarea regelui Mihai si multe altele. Multe nume ar trebui sa fie familiare oricarui roman: Ionel Bratianu, Ion Constantin Bratianu, Alexandru Averescu, Regina Maria, Ion Antonescu, Carol al II-lea, Ferdinand I, Iuliu Maniu, Alexandru Ioan Cuza, Nicolae Iorga, Carol I, Gheorghe Gheorghiu Dej, Petru Groza, Nicolae Ceausescu, Take Ionescu, Nicolae Titulescu si asa mai departe. De asemenea, facand abstractie de istoria moderna si contemporana, orice roman ar trebui sa aiba cunostinte minime si despre Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, Mircea cel Batran, Basarab Intemeietorul, Vlad Tepes, Razboaiele daco-romane, Retragerea Aureliana, Continuitatea romanilor pe teritoriul nostru si asa mai departe. Nu mai vorbesc de notiuni din istoria universala: cele doua Razboaie Mondiale, Revolutia Franceza, Napoleon Bonaparte, Adolf Hitler, Iosif Stalin, Genghis Han, Carol cel Mare, Hannibal Barca, Alexandru Macedon, Ludovic XIV, etc. Nu vorbim de ce a facut Gigel in 1669, ci de lucruri importante pentru istoria lumii si pentru istoria tarii in care traim. Nu te pun sa-mi povestesti despre culturile Cucuteni si Gumelnita sau despre cardinalul Richelieu, te intreb despre prestatia lui Bratianu la Paris sau despre Arbitrajul de la Viena. Stii sa raspunzi? Daca esti inconjurat de oameni certati cu scoala, cu siguranta nu vei face o impresie proasta, insa intr-o discutie cu o persoana mai cultivata, va vedea respectivul cu cine are de a face.

P.S. Mie, dupa primele primele 6 cuvinte mi-ai facut o impresie proasta. Faci greseli gramaticale majore.

| Superior a răspuns (pentru AFR81):

Nu stiu ce am gresit, dar cum zici tu, sunt retardat, handicapat, toate cele.

| AFR81 a răspuns (pentru Superior):

Nu, nu esti asa. Doar ai o conceptie gresita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Sa-mi dai un exemplu in legatura cu ce poate invata de la tine. Si legat de punctul 3, as fi penibil sa iti raspund, desi recunosc ca la ultima intrebare nu stiu sa raspund.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Oamenii astia certati cu scoala sunt cei mai vocali. laughing) O intrebare inteligenta vad rar aici, in schimb, despre cat de naspa e la scoala si despre cat de prost e invatamnul romanesc, nu este zi in care sa nu vad 5-10 intrebari.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti un om terminat. Scoala e plictisitoare si incarcata, PUNCT. Acum ca pe tine te distreaza sa scrii 8 ore pe zi in 4 pereti e alta problema. De la mine ai putea invata in primul rand cum sa fii om. Totusi in cazul tau, ar trebui sa incep cu spalarea neuronilor, au cam ruginit, si din pacate esti tanar. „Educația este ceea ce rămâne după ce ai uitat tot ceea ce ai învățat în școală." — Albert Einstein

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Cum e sa fii om?

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

Intreaba-te intai pe tine asta.

| OnePiece a răspuns (pentru Superior):

Lasa-l ca e vai de capul lui. La un moment dat, probabil dupa ce a baut prea mult, a debitat chestii cum ca oamenii ca mine si ca tine voteaza partide extremiste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnePiece):

Prietene, ramai la anime-urile tale, lasa discutiile astea.

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce, ca zici tu? Nu vreau. Ce-ai sa faci?

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca o data, care e problema ta daca se uita la animeuri?

| Sn4k3 a răspuns:

Si diploma ca sa fii angajat de unde o iei? Iar restul care nu o sa te ajute pot fi doar pentru cunostinte generale. Si ce mai zici de cei carora le trebuia geografie sau istorie la locul de munca? Doar pentru ca tie nu-ti trebuie / nu te intereseaza, nu inseamna ca la fel e si pentru altcineva.

| Superior a răspuns (pentru Sn4k3):

Dar totusi, sa nu te evalueze daca consideri ca nu-ti trebuie.

| Bogdiy14 a răspuns (pentru Sn4k3):

Diploma de pe net, sa vezi ce usor e cu imprimanta. Dureaza 1 minut nu 16 ani.

| Speed99 a răspuns:

Chestia cu "daca nu te duci a scoala mori de foame", e complet falsa. Daca esti un om cinstit si indemanatic te poti face mecanic auto, si poti sa ajungi sa castigi cat un medic. Te poti face pana si gunoier, nu mi se pare deloc rusinoasa chestia asta. Fara gunoieri, am trai intr-un jeg constant. Daca te tii de lucru, pana si ca gunoier poti sa ajungi sa castigi o multime de bani. Trebuie doar sa fii punctual, indemanatic si serios.

Nu te obliga nimeni sa te duci la facultate. La facultate se duc cei care vor sa isi dezvolte abilitatile intelectuale la potentialul maxim. Operatorii IT, medicii si profesorii folosesc peste 90% din ce li s-au predat in facultate, pentru ca asta e job-ul lor.

Geografia si istoria mi se par cele mai importante, chiar mai importante decat matematica avansata. Pentru ca trebuie sa stii unde traiesti si cum ai ajuns aici. Daca nu stii istoria lumii, nu ai cum sa schimbi viitorul lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Scoala, de la gradinita pana la terminarea liceului are rolul de a ne educa. Iar educatia e de 3 feluri, fizica, morala, aici includem psihologia, religia, cum sa ne comportam cu cwi din jur, cum sa facem fata situatiilor etc si 3. Intelectuala. Dar scoala, in toti acesti ani are rolul de a pune baza, acea fundatie, ea ne aduce la cunostinta lumea in totalitatea ei, de la geografie la limbi straina, de la economie la istorie, fizica. Noi, la terminarea liceului ar trebui sa ne fi gasit deja locul sa stim unde vrem sa ne perfectionam. Pt ca facultatea arw rolul de a ne perfectiona intr-un singur domeniu. Fiecare materie are folosul si importanta ei. Spre exemplu, daca toti am fi stiut matematica de acel nivel, adunari/scaderi veci nu arfi fost inventat telefonul pc-ul, medicina ar fi la acelasi nivel, aparaturile, iar tu niciodata nu ai fi avut sansa sa pui aceasta intrebare aici si tot asa...istoria, e deosebit de importanta, trebuie doar sa gandesti mai in profinzime si ai sa realizezi cat de importanta e, ea, geografia, fizica şa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce materii ajuta?

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Ti-a luat mult sa te gandesti la asta? Tie nu iti place materia x. Altuia ii place materia x. Amandoi invatati materia x pana la terminarea liceului. El pleaca la o facultate care se centreaza pe materia x, iar tu la una de materia y. Dar poate lui nu i-a placut materia y si totusi i-a fost predata. Cultura generala e importanta. De asta inveti putin din fiecare. Ai fi vrut ca fiecare sa invete chestii diferite ca tu sa nu inveti materia x? Raspuns: HOMESCHOOLING.

| Superior a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Sau mai bine zis de asta iti trebuie scoala elementara. Materia de 1-8 consider, cu materie mai putina (cam 30%) ar fi suficient sa fii format ca om. Apoi in functie de ce vrei sa fii, sa faci facultate direct. Salvezi ani din viata si timp asa, nu comentarii literare 4 ani de zile la liceu, functii trigonometrice, istoria lui Pasvante, geografia Antarticii s-a.m.d. Si in loc sa fie la scoala 6 ore de mate, mai bune ar fi 4 pe saptamana, iar 2 din ele sa fie adaugate ca ore de sport (copii de azi sunt lenesi,iar daca nu,nu stiu cum sa faca corect sportul, in plus sportul in echipa e oarecum mai interesant) sau ore care sa te ajute cu maturizarea, sa te pregateasca pentru viitor, ce trebuie sa faci ca sa supravietuiesti in diferite cazuri, stabilitate psihica, etc.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Superior):

Poate eu nu mai vreau ore de romana, religie sau sport. Poate vreau sa se invete japoneza la scoala, poate vreau mai multe ore de mate. Ce faci in cazul asta? Poti sa impaci capra cu varza? Ca sa stii, tu vrei mai putina materie in timp ce omenirii i-a luat secole sa descopere nu stiu ce chestie pe care o consideri inutila. E logic sa stii ca exista America? In sec. XIV nu era. A trebuit ca Magellan sa moara ca tu sa stii ca Pamantul e rotund, s-a.m.d.

| Superior a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Daca vrei in plus, exista internet si carti! Oricum, profesorul nu face nimic mai mult decat sa-ti predea, sa te testeze si sa te evalueze.

| OnePiece a răspuns:

Hmm.

Istoria si geografia sunt necesare. Matematica avansata poate fi sau nu necesara, in functie de ce vrei sa te faci.

Iti spun eu ce nu e necesar: limba romana la profilul real in liceu. La fel si biologia la mate-info.

| suntserios a răspuns (pentru OnePiece):

Exact, ca e absolut inutil sa stii limba pe care o vorbesti zi de zi

ca sa nu mai zic cati au lipsit la orele de biologie si intreaba pe urma pe TPU cum se fac copiii

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnePiece):

Biologia nu e necesara la mate-info? laughing)) De romana nu mai discut, esti prea prost sa intelegi asa ceva, m-am convins.

| OnePiece a răspuns (pentru suntserios):

Cum e inutil si sa faci o adunare, o scadere ceva daca esti la uman? Matematica nu se da la bac la profilul uman, iar unele profile nici nu au matematica pe toata durata claselor 9-12. Prin urmare, pentru a nu comite un dublu standard, trebuie sa nu avem limba romana la profilul real, sau macar sa nu fie materie de bac.

Iar in anul 2017 sincer ar trebui sa stii cum se fac copiii dupa ce ai terminat clasa a 8-a. La fel ar trebui sa ai si notiuni elementare privind vorbitul limbii romane in acel punct. Sa nu mai fie nevoie sa tocesti comentarii de 4 pagini despre ce a gandit Eminescu intr-o noapte si a scris in cateva versuri.

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, singurul prost de aici esti tu, pentru ca tu ataci cu ad hominem fara o baza precisa.

In al doilea rand eu nu vreau sa tocesc asa ceva pentru ca exista si Google, Wikipedia, etc., iar majoritatea elevilor ar fi de acord cu mine. Prin urmare, nu consider ca e nevoie sa invat lectii de 3 pagini de material maro care se poate gasi si pe internet, iar eu sa fiu nevoit sa spun lectia la scoala pentru ca altfel nu trec clasa. Dar de ce sa fac asta? Eu nu vreau. Ce-ai sa faci?

Iar legat de partea de limba romana... mai bine te-ai lasa. Nu de alta, dar decat sa te dai profesor de romana pe internet si sa dai in penibil, mai bine te abtii. Si nu, romana nu trebuie sa fie data la real, din acelasi motiv din care nu se da matematica la uman. Nu-mi pasa de argumente gen "e limba pe care o vorbesti si bla bla bla", e un *** dublu standard.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnePiece):

Pai invatamantul nu se face DUPA CUM VREI TU, asta n-ai inteles.

| suntserios a răspuns (pentru OnePiece):

Uite unde e problema... nu trebuie sa tocesti, trebuie sa intelegi ce a vrut sa scrie Eminescu

| OnePiece a răspuns (pentru suntserios):

Da... in teorie.

Problema este ca elevii nu inteleg pentru ca nu li se explica cum trebuie. E adevarat ca poate fi si de la lene sau mai stiu eu ce, dar nu li se explica cum trebuie, multi profi predau doar ca sa-si ia salariul.

| Gonrax a răspuns (pentru anonim_4396):

Are poza cu anime, la ce sa te astepti?

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Este si posibilitatea sa nu intelegi. La poeziile din romantism aburesti ceva pe-acolo si iei o nota mediocra, dar daca iti da o poezie precum "Oda (in metru antic)"... aia e mai greu de inteles, apoi si mai greu de interpretat.
La literatura trebuie sa ai talent daca vrei sa-ti fie usor. Unii stiu bine sa scrie, sa interpreteze si sa inteleaga mesajul metaforic.
La gramatica... a, stai, nu facem asa ceva in liceu. Facem doar literatura, poate asta explica de ce nu stiu oamenii sa scrie corect.

| Superior a răspuns (pentru OnePiece):

Cred ca sufletele lui Eminescu si a altor creatori nu sunt multumite, in loc sa se bucure lumea de creatiile lor, sunt urati datorita scolii care-i obliga sa faca ceva ce nu vor. Poate era altfel daca nu era scoala. Nu inteleg de ce atata bataie de cap si timp pierdut...e de **** totul.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

SI asta e gresit. Sa zicem ca-ti baga in cuur supozitoare cu ce vor ei pana in clasa 5, apoi sa decizi ce ai vrea sa devii in viitor, sau sa-ti alegi la ce materii sa iei note sau nu. Si daca zici ca un copil de 12 ani e prea mic sa-si dea seama ce vrea sa faca in viitor, ce zici de aia care chiar nu au nici un viitor si au dat in abandon scolar? De exemplu eu sunt slab la Franceza, o bifam ca nu vreau sa fiu evaluat la ea. Iar latina e cea mai inutila materie. Pe langa ca nu o vorbeste nimeni, e o limba antica. Darrrrr tu ai creierul prajit. Te vad ca pe un sclav bine spalat la creier. Fix asa te-au spalat la creier. https://youtu.be/kmskUFg30x8?t=15

| Superior a răspuns (pentru Gonrax):

Si ce? Ce poate arata despre el ca are o poza cu anime pe TPU?

| Ghostrider332 explică (pentru anonim_4396):

Pai...da pentru ca eu trebuie sa invat si celelalte Materii ca imi vor fii de folos candva

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Lasa prietene, continua sa fii prost, o sa ajungi la vorbele mele.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Prostia intrece ceva programat happy

| DaCumSaNu a răspuns (pentru OnePiece):

Cel mai amuzant e cand cei care dau la mate-info aleg bac-ul la biologie rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Pai sunt unii de la mate-info care vor sa se faca doctori, stii? A cunoaste evenimentele care au schimbat istoria lumii sunt si ele necesare, scoala nu te pregateste pentru o meserie anume.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

"evenimentele care au schimbat istoria lumii sunt si ele necesare",hai sa fim serios,asta doar daca te intereseaza si esti curios,dar nu-ti ia nimeni gatul. Istoria Romaniei e mai mult decat suficient, nu toata istoria fiecarei tari, motiv de evaluare. Sa fim serios, asta doar te poate fascina, dar nu-ti da o paine sau mai multi bani unde lucrezi tu. Complet inutil. La istorie decat sa scrii 4 pagini, mai bine vezi un film (daca exista film facut dupa) despre lectia respectiva, mult mai interesant, vezi in cateva cadre si desprinzi de acolo o propozitie de un rand in comparatie cu ce scriem in caiete jumat de pagina. SUNTEM IN ANUL 2017, AVEM ATATA TEHNOLOGIE IN CASA, BUZUNAR, LA INDEMANA si totusi scoala tot invechita si comunista a ramas.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Si defineste si termenul asta ''comunista''.

| AC4S4 a răspuns (pentru Superior):

Sunt de acord ca materia Istorie e prea ingreunata.
Se invata prea multe detalii, in loc sa invatam esenta. Cine este cu adevarat interesat de istorie se va interesa pe internet, in carti in legatura cu detaliile, etc. Dar e important sa stim istoria lumii, nu a fiecarei tari. De exemplu sa stim in ce a constat razboiul civil american, scurt si la obiect.
Daca as face eu programa as lua fiecare continent la rand si m-as uita la istoria lui, as extrage ce este esential de predat.
Eu, dupa atatia ani de scoala, stiu istoria Europei la un nivel moderat, in rest despre celelalte continente stiu ca au fost in mare parte colonizate de europeni, vag.
Si filmele-documentare ar ajuta cu mult invatarea si intelegerea istoriei.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei bine, dragul meu, eu nu vorbeam de toti, cum nici tu n-o faci. Vorbesc de cei care dau la biologie si n-au nicio treaba cu medicina, adica toti cunoscutii mmei care au dat bac-ul la biologie. Daca isi doreau cu adevarat sa devina medici, dadeau la stiintele naturii pentru a invata mai multa biologie.
Daca-mi bagi acum ceva gen *in ultimul an de liceu si-au dat seama ca vor la medicina* nu prea merge. De ce? Nu pot ei sa-nvete in nici un an atata biologie sa intre la medicina.

| Kiwibibilă a răspuns:

Mie imi place la școală și consider că este un lucru foarte frumos și important pentru că îți antrenează creierul și știința inseamna putere, nu?
Daca nu ar fi scoala nu ar exista medici, ingineri, arhitecti, contabili, bla bla bla-toate meseriile care necesita absolvirea unei institutii superioare de invatamant.
Nu inteleg ignoranta oamenilor in legatura cu deprinderea unei culturi generale, a unui vocabular avansat. Eu cel putin nu as vrea sa traiesc fara sa stiu ce se intampla in jurul meu, sa aud de razboaiele mondiale de exemplu si sa nu stiu ce s-a intamplat, sa nu stiu unde e tara x si y sau sa nu stiu capitalele sau relatiile dintre tari etc si etc.
Eu cel putin la aproape 16 ani ai mei m-am intalnit cu multe lucruri invatate la scoala in viata de zi cu zi si chiar sunt oameni fara scoala mult mai in varsta care imi cer ajutorul in anumite domenii.
De exemplu ii aratam odata unui om de 40 de ani cum se foloseste o hartie de ph. De unde stiam? De la scoala.
Nu stiu de tine/voi, dar eu nu vreau sa traiesc proasta.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Kiwibibilă):

"sa nu stiu unde e tara x si y sau sa nu stiu capitalele sau relatiile dintre tari" - unde se afla Republica Yemen si care e capitala acesteia? Ce relatie are aceasta tara cu Swaziland? Unde se afla Swalizand, care e capitala acesteia? PS: fara sa cauti pe Google.

"Eu cel putin la aproape 16 ani ai mei m-am intalnit cu multe lucruri invatate la scoala in viata de zi cu zi si chiar sunt oameni fara scoala mult mai in varsta care imi cer ajutorul in anumite domenii." - chiar sunt curios cine sunt acei oameni si in ce domenii iti cer ajutorul.
"Daca nu ar fi scoala nu ar exista medici, ingineri, arhitecti, contabili, bla bla bla-toate meseriile care necesita absolvirea unei institutii superioare de invatamant." - cum explici arhitectura din Mesopotamia, de exemplu?
"Nu stiu de tine/voi, dar eu nu vreau sa traiesc proasta." - nu ai nevoie de 7 facultati ca sa nu fi prost. Am vazut profesori de romana care nu stiu sa scrie corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Capitala Yemenului este la Sanaa, in rest nu stiu sa raspund la celelalte intrebari(si nici n-am cautat pe Google), dar sunt 100% convins ca nu ti se cere asa ceva la scoala, nu mai dramatiza.
Apropo, si tu ai facut o greseala gramaticala in textul scris aici, se scrie 'sa nu fii'' la conjunctiv, indiferent daca e negativ sau nu.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi recunosc greseala.
Revenind, intrebarile de mai sus nu erau pentru tine, dar ma bucur ca stii. Nu fi 100% convins, caci mie mi s-a cerut la scoala, la geografie. Tin minte ca am dat un test cu harta muta (a lumii) si trebuia sa recunoastem statele numerotate, care erau vreo 90.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Http://www.seterra.com/ Iti garantez ca invatand astfel, ai nevoie de maxim 2 ore pentru a ajunge la un nivel mediu, desi nu cred ca vreun profesor ti-a dat tie 90 de tari, poate 20.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, daca as fi stiut atunci de site. Totusi, am primit 90 de state la acel test la geografie. Era prin clasa a 9-a. Totusi, le-am stiut aproape pe toate.

| Ghostrider332 explică (pentru anonim_4396):

Rect

| Crisstinayy12 a răspuns:

Clasele 0-3 sunt destul de eficiente, dar apoi Pa pa!

| moshulica a răspuns:

Ai dreptate! Dar din geografia aia inveti in ce directie s-o iei ca sa ajungi in Spania la cules de capsune. Apoi, cand le culegi, nu-ti mai trebuie! Te mai ajuta sa afli si tu in ce directie e marea, ori muntele, ori un oras spre care nu te pot indruma vecinii fiindca nici n-au auzit de el. Se pot gasi motive practice pentru oricare disciplina pomenita de tine, cele mai generale fiind acelea ca inveti sa gandesti macar un pic si... te mai perfectionezi in cititul si scrisul in limba romana. Cel putin in cazul tau, ar cam fi nevoie... nu am numarat greselile dar sunt tare multe!

| Bogdiy14 a răspuns:

Daca nu o sa faci geografie o sa spui ca Bucuresti este capitala Americii si daca nu faci istorie habar nu o sa ai ca bunicii tai au fost comunisti si daca nu ar fi fost comunismul acum stateai pe camp si culegeai cartofi. Matematica avansata te ajuta doar daca te duci pe domeniu informatic. Daca chiar nu vrei sa inveti fa profesionala, daca o sa ajungi sa faci un liceu dupa cum vorbesti am impresia ca nu o sa iei bac-ul. Fa o profesionala ca acolo macar inveti sa faci ceva si primesti 200 de lei pe luna sau 400 la dual.

| BebeLungu a răspuns:

În linii mari, ai dreptate, dar asta nu înseamnă să nu-i mai trimitem la școală pe copiii noștri, altfel ar deveni analfabeți.
Dar din experiența mea de viață, m-am convins că cel mai important lucru este să ai școala vieții, care e mult diferită de studiile superioare și alte studii.
Cunosc persoane semianalfabete care conduc afaceri și au bani de îi întorci cu lopata, pe bune vorbesc și femei de pe reviste și nu interesează pe nimeni că ei au doar 7 clase neterminate, atâta timp cât ei au devenit embleme în comunitatea lor și oameni respectați...Să nu uităm că sunt savanți și cazuri multe cu foști profesori universitari sau actori renumiți care trăiesc în condiții foarte sărace, ca să nu spun inumane...
Pe ei cum de nu i-a dus mintea să facă atâția bani și să câștige atâta stimă din partea celor din jur?