| virgilcristian a întrebat:

De ce nu centrifugheaza masina de spalat? care este sistemul de functionare si unde-l pot gasi?

3 răspunsuri:
| eu_2937 a răspuns:

Este posibil sa fie dezechilibrata. ridic-o putin si insurubeaza-i piciorusele la loc(cele de cauciuc )dar daca este cuva verticala e alta situatie

| solumaam a răspuns:

Cauze:
- cureaua este slabita ...se poate intinde din suportul motorului!
- cureaua este rupta ...se cumpara alta noua!
- cumva din cauza altei defectiuni ajunge apa pe fulia motorului sa pe fulia turbinei si patineaza cureaua ...se remediaza prima defectiune si se sterge fulia pane ce este uscata.
- programatorul defect si nu mai ajunge sa termine ciclul de spalare si ramane blocat la un anumit program ...se apeleaza la un service specializat!
Este posibil sa mai fie si alte motive care nu i-mi vin in minte acum.
De regula defectul este este legat in general de curea.

| virgilcristian explică:

Multumesc pentru raspuns dar de ce cind ii dau un impuls manual adica invirt eu roata atunci centrifugheaza sau cind e goala merge?