| HaaPyYlife a întrebat:

De ce riul Indus din Eurasia a trecut dincolo de Himalaya ....Cum a trecut el acolo (muntii sint inalti )?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Prin puterea de eroziune a apei, in timp indelungat ( milioane de ani )!---fluviul Indus si-a sapat o albie prin munti tocmai datorita puterii de eroziune a apei.
Eroziunea este un proces de "roaderere" a suprafetei Pamantului adica de MACINARE si TRANSPORT a particulelor de roca sau sol. Cei mai puternici agenti de eroziune sunt apa si vantul--- prin puterea lor de eroziune resusesc, in timp, sa schimbe configuratia reliefului.

1 răspuns:
| Mihaela1964 a răspuns:

''Ind (Sindh, Indus) este cel mai mare și important fluviu din Pakistan. Izvorăște din Podișul Tibet (China), de la 5.300 m altitudine, parcurge nord vestul Indiei și străbate lanțul munților Himalaya, separă munții Hindukush de Himalaya Înaltă, se îndreaptă spre SSV, curge pe teritoriul Pakistanului, prin câmpia Indo-Gangetică, trece prin Dera Ismail Khăn, Sukkur și Hyderabad și se varsă printr-o deltă de 8.000 km² în Marea Arabiei."Wikipedia
Nu trece dincolo cu rusacul in spate ci SEPARA muntii.