| anonim_4396 a întrebat:

De ce vara te racoresti mai bine band un ceai cald decat ceva ree ca gheata?

6 răspunsuri:
| dulcika a răspuns:

Buna.
pai ceaiu te calmeaza(nu neaparat ca esti nesrvos/a).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand consumam alimente sau lichide calde organismul crede ca vrem sa il incalzim si atunci ca reactie de aparare el lupta sa se raceasca si invers, daca consumam alimente sau lichide reci ca reactie de aparare organismul lupta sa se incalzeasca.

E o chestiune pur biologica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde ai auzit asta?

Shin
| Shin a răspuns:

Te racoresti mai bine cu un ceai cald?! De cand? tongue Ce teapa si-au luat astia cu figiderele in fiecare butic in mijlocul verii tongue
Shin

mira
| mira a răspuns:

Ceaiurile calde introduse in organism favorizeaza transpiratia, ceea ce inseamna pierdere de caldura. Apare o scadere a temperaturii corpului, deci o racorire. Mira

| psiholoaga a răspuns:

Mira si delight au dreptate. Senzatia de racorire (pe termen lung, cateva ore) e mai puternica atunci cand bei ceva cald. Pentru ceva rece, senzatia de racorire dureaza cateva minute, dupa care transpiri. Sincera sa fiu, prefer sa beau ceva rece ca gheata, desi stiu ca dupa, am sa transpir mai rau, decat sa beau un ceai fierbinte ca sa imi fie racoare peste 1 ora...