| anonim_4396 a întrebat:

De unde vine prescurtarea/numele de TAXI (ma refer la automobile de transport persoane)

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Din contopirea a doua cuvinte:
- taxa (in latina) care inseamna taxă si
-metron (in greaca) care inseamna măsurare.

3 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Vine de la cuvantul taximetrie care inseamna in latina „dispoziție", „ordine", „clasificare". [ taxis in latina].

| Mareacluj a răspuns:

De la taxa, mai precis de la autovehicul prevazut cu un contor care taxeaza.

| Diana1417 a răspuns:

Lucian imi cer scuze ca las ca raspuns acest mesaj dar altfel nu am cum! As dori daca poti sa imi trimiti din nou rezumatul operei Legendele Olimpului...se pare ca mi-a fost stearsa intrebarea sad te rog ma poti ajuta?