| anonim_4396 a întrebat:

Deci am fost la dentist si dupa 2 curatari si tratare la masea, mi-a pus o biluta mica in masea si apoi nu stiu ceva zic ca e ciment laughing si o zis ca data viitoare imi da jos si imi pune plomba, eu luni trebuie sa mai merg si azi mi-am spart acea bucata de ciment, are ceva? era acolo ceva sau ce facea acea bucata "de ciment"

Răspuns Câştigător
| DeeaDeuTsa a răspuns:

Am avut si eu si nu afecteaza cu nimic pentru ca si la mine s`a spart si cand m`am dus iar la dentist mi-a pus plomba. acel "ciment" este defpt un mod de a proteja maseala de carii pana la momentul in care ti`o plombeaza... si eu am patit la fel si nu s`a intamplat nimic rau... deci nu`ti face griji ~!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai avut un pansament provizoriu, nu mai mânca pe partea cu măsea până vei ajunge la stomatologie.
Pa, pa.

| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
Nu are nimic daca s-a spart...dar vezi sa te duci luni findca daca mai stai mult asa s-ar putea sa se carieze iar maseaua.
Acea bucata de ciment nu lasa mancarea sa treaca acolo unde ai avut cariatwinkingdaca trece mancarea s-ar putea sa te doara si sa se carieze din nou.
Pa, pa.

| AmandytaErhan a răspuns:

Hm, mie imi puneau plomba deodata fara bilute de ciment dar cred ca nu e tare rau! probabil era ca o pregatire pentru a te plomba ori mai degraba era vreun medicament(stiu ca se face asa ceva)

| Cornellia a răspuns:

Ai grija cu cimentul ala pentru ca probabil acolo era curatat totul iar tu ai grija sa nu dai murdarie acolo happy