| AlxAlexAlx a întrebat:

Deci intrebarea mea suna cam asa : Jandarmeria care patruleaza noaptea pe la gara thinking poate da amenzi pentru tulburarea linistii publice? Tin sa mentionez ca nu mi-a scris nici o amenda nimic doar am dat datele si o semnatura si gata face ca la ora 20:00 ai luat amenda o vei primi maine prin posta. Deci vreau sa stiu daca e posibil sa fi luat sau nu. Raspuns Rapid dau funda + Vot.

4 răspunsuri:
| cristi13 a răspuns:

Da iei amenda... acea semnatura a fost pe procesul verbal... daca nu ma-nsel

| AlxAlexAlx explică:

Pai erau mai multe foi. a pus indigo si a iesit pe mai multe foi semntatura mea thinking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ai semnat procesul verbal de contraventie. Conform art.6 din Legea nr.61/1991, republicata in 2011, subofiterii de jandarmi au dreptul sa constate si sa aplice sanctiunea pentru faptele care constituie contraventii prevazute in aceasta lege, respectiv cele la ordinea si linistea publica, citez:
"ART.6.(1) Contraventiile se constata de catre primar, imputernicitii acestuia, de catre ofiterii sau agentii de politie ori de catre ofiterii, maistrii militari si subofiterii din jandarmerie, precum si, pentru faptele constatate in zona specifica de competenta, de catre politistii de frontiera.
(2) In cazul contraventiilor pentru care legea prevede sanctiunea amenzii, agentul constatator, odata cu constatarea aplica si sanctiunea.
ART.7.Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor prin care s-a aplicat sanctiunea amenzii se poate face plangere in termen de 15 zile de la comunicarea acestuia.
ART.8.(1) Plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei se solutioneaza de judecatorie.
(2) Hotararea judecatoreasca prin care judecatoria solutioneaza plangerea este definitiva si irevocabila."
Ti-am citat si partea cu plangerea pentru a nu trebui sa mai intrebi ce poti face daca primesti amenda. Pe viitor ai grija ce faci. Numai bine!

| a1doru a răspuns:

Alta data sa nu-ti mai pui semnatura de parca ai da autografe.trebuia sa refuzi sa semnezi.