| Mariana123456 a întrebat:

Descrie comparativ animalele cu simetrie bilaterala si cele cu simetrie radiara.Remarca avantajele simetriei bilaterale fata de simetrie radiara.

3 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Simetrie radiara este carcterizata prin existenta mai multor planuri de simetrie care impart corpul in portiuni aproximativ superpozabile se intalneste la numeroase plante sau animale.

Simetria bilaterala(in care exista doar un singur plan de simetrie-planul median, trasat pe axa longitudinala a corpului)este caracteristica majoritatii animalelor care se misca liber(antropode, vertebrate).

| Mariana123456 explică (pentru SergiuBoss11):

Dar avantaje si dizavantaje?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Mariana123456):

Pai...unul din avantajele simetriei bilaterale este faptul ca ne putem deplasa.Animalele cu simetrie bilaterala pot sa se salveze de vanatori si sa caute de mancare. Avem doi ochi, nu? tot datorita simetriei bilateraletongue.Sistemul nervos este mult mai dezvoltat fata de fiintele cu simetrie radiara.Alt avantaj ar fi thinking raspunsul rapid si precis la actiunea stimulilor.
apropo...dezavantaje in raport cu simetria radiara?
pai avantajele simetriei radiare poate ajuta animalul sa se apere de inamici ce ataca din diferite parti