| Bantuc a întrebat:

Din ce cauza o sirma nu poate fi incalzita la flacara unei luminari decit pina la o anumita temperatura?

Răspuns Câştigător
| crystyn3lmp3 a răspuns:

O ba are...nu stiu cum sa-ti spun...banuiesc ca ai vazut cum arde o lumanare,are mai multe culori,la inceput e un fel de mov,pe la mijloc e galben,spre varf rosie,fiecare are o temperatura, asa am invatat eu in generala, ori profa de fizica nu stia ori asta e raspunsul corect.

11 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Puterea calorifica depinde de natura fiecarui combustibil.
deci temperatura la care arde ceara in cazul de fata.
mai multe citeste aici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Putere_calorific%C4%83

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca flacara lumanarii nu emite o asemenea temperatura ca sa topeasca o sarma.Nu ai spus nici grosimea sarmei.

| iEmonel a răspuns:

Ca esti prost/proasta.
Daca e in contact cu mana ta fara sa ai protectie te arzi, daca ai protectie si o tii prea mult se topeste.

| crystyn3lmp3 a răspuns (pentru iEmonel):

Ce raspuns e asta omule? ti-a zis cat de groasa e sarma sa crezi tu ca se topeste? nu vad ca scrie nicaieri ca o tine cu mana goala, poate tine in mana lumanarea si merge cu ea sub sarma care vrea sa fie incalzita

| iEmonel a răspuns (pentru crystyn3lmp3):

Mai citeste intrebarea.
O sarma, in general, e subtire.
Orice intrebare care nu are detalii e una generala, deci se considera cazul general => sarma subtire.
Am zis, daca o tine in mana se arde, daca o tina cu manusi [ protectie ] se topeste.

| crystyn3lmp3 a răspuns (pentru iEmonel):

Chestia cu "in general" i-mi place cum gandesti,in mare parte asa e, trebuia sa justifice mai bine intrebarea. oricum flacara unei lumanari nu e asa puternica pentru a topi sarma, in fond...e sarma nu lițawinking

| iEmonel a răspuns (pentru crystyn3lmp3):

Flacara nu are o temperatura anume.
Si lumanarea in general e una medie, cu o putere destul de mare incat sa topesca sarma pentru ca si cu bricheta poti face asta. thinking

| iEmonel a răspuns (pentru crystyn3lmp3):

Fa rost de un termometru industrial si tine-l la o flacara, vei vedea ca tot urca si urca si urca... Desigur, nu urca la infinit ca atunci am putea crea noi un Soare, dar nu are o temperatura stabila sa zici ca flacara are x grade.

| crystyn3lmp3 a răspuns (pentru iEmonel):

Noi de ce tot dam reply la intrebarea unul altuia ca oricum cel ce a pus intrebarea nu da funda niciunuia de aici happy

| iEmonel a răspuns (pentru crystyn3lmp3):

Mie oricum nu imi trebuie funda...
Imi place sa ajut pe cine merita si sa rad de aia care nu merita sa fie ajutati,

| crystyn3lmp3 a răspuns (pentru iEmonel):

Hei...cu funda era o gluma straight face

| crystyn3lmp3 a răspuns (pentru iEmonel):

O ba are...nu stiu cum sa-ti spun...banuiesc ca ai vazut cum arde o lumanare,are mai multe culori,la inceput e un fel de mov,pe la mijloc e galben,spre varf rosie,fiecare are o temperatura, asa am invatat eu in generala, ori profa de fizica nu stia ori asta e raspunsul corect.