| Freaky a întrebat:

Din ce se compune NaOH? funda!

Răspuns Câştigător
| Violent a răspuns:

Na+h20

5 răspunsuri:
| JustMe_8048 a răspuns:

NaOH=> hidroxil de natrium(sodiu) Na=> natrium(sodiu), OH=>gruparea hidtroxil formata din oxigen si hidrogen. funda nu uita big grin

| Irinna a răspuns:

Natriu + Oxigen

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea inteleg intrebarea...

| Awesome86 a răspuns:

Este compus din NA-natriu OH (baza, hidroxil sau oxigen si hidrogen)

| Bacteriuță a răspuns:

Daca vrei ecuatia chimica : NaO + H2O = NaOH (oxid de sodiu/natriu + apa = hiroxid de sodiu+
sau
e format din sodiu/natriu, oxigen si hidrogen
ce e Na e sodiu/natriu, ce e OH e gruparea/radicalul hidroxil.
p. s. unde am pus "/" am vrut sa zic sau. te-ai prins banuiesc. fie ca zici natriu, fie ca zici sodiu, tot aia e. natriu e doar denumirea in latina a sodiului.
bafta!:*