| Vali2343242 a întrebat:

Doar posesorul unui cont bancar poate extrage bani cash din acel cont? Cum se efectueaza procedura? Daca o persoana straina intra in posesia contului, si dispune de numele, codul si cnp-ul posesorului, poate extrage bani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ridicarea unei sume de bani dintr-un cont poate fi facuta de titularul contului, prezentand un act de identitate sau si de catre o alta persoana imputernicita de titularul contului. Imputernicirea poate fi facuta prin contractul de cont sau prin procura speciala, autentificata de un notar.
Alte persoane, chiar daca ar cunoaste datele titularului, nu pot ridica bani din contul bancar.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Contul (cele 24 de cifre si litere) sunt pentru a-l identifica si-l poti da oricui fara frica. Nimeni nu poate ridica daca nu este titular sau imputernicit de tine in fata operatorului bancar. Din contra, poate sa-ti puna pe cont si este necesar atunci. In rest: ridicarea se poate face cu actul de identitate sau cu un card si codul pin aferent. de aceea este interzis sa tii codul pin in acelasi loc cu cardul si sa-l comunici unei persoane straine. Mai mult, eu, la fiecare card primit am schimbat codul pin imediat, cu unul pe care-l pot tine minte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar titularul sau un imputernicit care trebuie sa se identifice cu un act de identitate