| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa deschi o AF (asociatie familiala)dar problema e ca eu o sa plec in spania. ee intrebarea mea e:poate sa fie si fratele meu in asociatie daca nu are calificare pe domeniu care vrem sal practicam.mai exact sa fie vanzator la un magazin? se poate sa platesc DOAR dupa el darile catre pensie, cas, etc. iar eu sa nu platesc? se poate desfasura activitatea daca eu sunt plecata? eu voi fi in asociatie pentru ca doar eu o pot deschide, doar eu am calificarea necesara din FAMILIE.TREBUIE TOTII MEMBRII ASOCIATIEI SA FIE CALIFICATI.VA ROG SAMI RASPUNDETI PE CAT POSIBIL LA TOATE INTREBARILE, MULTUMESC VA pup...

1 răspuns:
| funnymantm a răspuns:

Din cate stiu eu daca faci AF nu iti trebuie calificare in domeniu. si avand in vedere ca acolo nu ai contabil poti face orice, nu trebuie sa fi prezent. nu te verifica nimeni. trebuie sa platesti o taxa pe an fix. cand iti faci AF te intreaba aia : "cam cat crezi ca faci profit intr-un an" si tu bagi vreo 50 de milioane. nu mai mult. si atunci platesti taxa pentru 50 de mil chit ca faci mai mult sau mai putin. succes