| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cum am fost educati de catre parintii nostri mutli dintre noi isi fac semnul Sfintei Cruci, dupa ce ne rugam la Dumnezeu, dati-mi un citat sau o fraza din biblie unde se scrie sa ne facem semnul Sfintei Cruci

24 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Biblia e carte de referinta, nu manual de instructiuni.

| Bacemi a răspuns:

Pe langa partea scrisa ne-au ramas si invataturi transmise pe cale orala. Daca te indoiesti de acestea te poti la fel indoi si de Biblie pentru ca foarte usor poate fi doar un mod de manipulare. Nu trebuie gandit doar prin prisma unor litere, trebuie gandit logic fiecare lucru si aplicat doar daca simti ca ai dreptate.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Crucea este simbolul de capatai al crestinismului reprezentand moartea si invierea Domnului. Crucea este puterea lui Hristos care, asumata de noi, poate transforma lumea in paradis.

| Vizitiul a răspuns:

Eu nu imi fac cruce, eu nu prea merg la biserica, dar asta nu denota ca nu cred in Dumnezeu, pana la urma conteaza credinta si nu decorul.

| zorialbi a răspuns:

@mihaa: Ai uitat ca evreii sunt cei care L-au rastignit pe Domnul nostru Iisus Hristos? Si ca evreii inca il asteapta pe Mesia, ei nu cred ca Hristos este Dumnezeu si a venit deja pe pamant. Asta ar putea fi o explicatie pentru pedepsele asupra evreilor daca stai si te gandesti. Oricum nu putem intelege noi planurile lui Dumnezeu. Dar despre sfintii martiri din temnitele comuniste de la noi din tara ai auzit? Temnitele de la Aiud, Gherla, Tg Ocna, unde au fost chinuiti ani intregi (chiar 15-20-25 de ani in unele cazuri) oameni care isi marturiseau credinta si nu vroiau sa se supuna procesului de "reeducare" al comunistilor. Si Dumnezeu le-a dat putere sa infrunte toate chinurile la care erau supusi celor care se rugau Lui. Eu am fost la Aiud - acolo este construita o manastire si biserica pe ziduri sunt sculptate in piatra numele tuturor martirilor identificati care au fost executati sau care au murit in temnitele comuniste. E ceva cutremurator daca mergi si te uiti, sunt si nume de elevi, studenti...In cazul lor inchisoarea a fost o incercare, nu o pedeapsa. Dupa cum spuneam, Dumnezeu are planurile Lui pentru fiecare dintre noi, planuri pe care noi nu le cunoastem. Poate ai auzit de Nicolae Steinhardt, a fost evreu, inchis in temnita de comunisti si in inchisoare s-a convertit la ortodoxie, si-a dat seama ca e dreapta credinta, s-a botezat, acum este calugar la Manastirea Rohia si a scris o carte intitulata "Jurnalul fericirii", unde descrie experienta lui in inchisoare si bucuria de a descoperi ortodoxia.

| zorialbi a răspuns:

@alexflor87:Sfânta Tradiţie reprezintă învăţăturile care la început nu au fost scrise, ci transmise prin viu grai. Mai târziu, pe cele mai multe dintre ele Sfinţii Părinţi ai Bisericii Ortodoxe le-au şi scris.
Ca istorie, Sfânta Tradiţie este, aşadar, mai veche decât Sfânta Scriptură. Este şi mult mai cuprinzătoare. Dacă ne referim numai la învăţăturile date direct de către Mântuitorul, este evident că în cei peste trei ani de propovăduire a spus mai multe şi a facut mai multe decât sunt consemnate în Sfânta Scriptură. La sfârşitul Evangheliei scrise de el, Sfântul Apostol Ioan chiar menţionează: "Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris" (Ioan, 21, 25).
Evangheliile nu au reţinut aproape nimic din îndrumările pe care Hristos nu se poate sa nu le fi lăsat pentru aspectele practice din viitoarea Sa Biserică, de aceea predania Sfinţilor Apostoli şi a ucenicilor lor de la începutul creştinismului este de neînlocuit.
Sfântul Apostol Pavel s-a referit în epistolele sale insistent asupra acestor lucruri: "Cele ce aţi învăţat şi aţi primit şi aţi auzit şi aţi văzut la mine, acestea să le faceţi, şi Dumnezeul păcii va fi cu voi" (Filipeni 4, 9) sau " Deci, dar, fraţilor, staţi neclintiţi şi ţineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră" (II Tesalonicieni 2, 15).
Întrucăt numai Bisericii i s-a dat tâlcuirea Scripturilor, Sfânta Tradiţie este esenţială în înţelegerea Sfintei Scripturi. Ea a cunoscut iniţial un proces de îmbogăţire, prin opera Sfinţilor Părinţi ai Bisericii, care, insuflaţi de Duhul Sfânt, au tâlcuit în duh ortodox unele lucruri mai grele sau unele învăţături descrise sumar în Sfânta Scriptură şi au detaliat ritualul după încetarea persecuţiei împotriva Bisericii.
Ca importanţă, Sfânta Scriptură şi Sfânta Tradiţie sunt egale. Cât de sărăcită ar fi şi cât de greu s-ar face propăşirea în viaţa duhovnicească fără învăţăturile din Pateric, din Filocalie şi din celelalte scrieri ale Sfinţilor Părinţi!
Protestantii au ajuns sa nege total Sfânta Tradiţie, recunoscând numai Sfânta Scriptură: "Sola Scriptura"! Şi tradiţia are un început, de aceea trebuie spus că, de fapt, ei au creat o nouă tradiţie. În loc sa creadă în Sfânta Tradiţie instituită de Sfinţii Apostoli şi marii Sfinţi Părinţi ai Bisericii, ei preferă să primească noua tradiţie care începe cu Luther. Sigur că Duhul Sfânt lucrează şi astăzi şi poate insufla pe cei ce se fac locaş al Lui, dar inspiraţia lor nu va fi potrivnică învăţăturilor pe care tot Duhul Sfant le-a insuflat sfinţilor de mai înainte. A corecta lucrarea anterioară a sfinţilor este o hulă la adresa lui Dumnezeu, căci echivalează cu a o declara greşită. Lipsindu-se de tâlcuirile unor probleme mai grele făcute de Sfinţii Părinţi insuflaţi de Dumnezeu şi confirmaţi de El în multe feluri, în mod inevitabil fondatorii protestantismului au rătăcit calea când fiecare şi-a putut da cu părerea după mintea lui. Adăugându-se şi obiceiul de a trunchia citatele extrase din Sfânta Scriptură, ieşind din context, au pierdut duhul întregului şi orice posibilitate de autocorectare, iar rătăcirea a devenit totală.
A nu crede în Sfânta Tradiţie înseamnă a nu crede în Biserică, iar, în afara Bisericii, chiar Sfânta Scriptură afirmă că nu este mântuire. Sfânta Scriptură şi Sfânta Tradiţie sunt inspirate de Duhul Sfânt. Inspiraţia lor nu înseamnă că Duhul Sfânt a dictat cuvânt cu cuvânt oamenilor aleşi cele tainice, ei fiind doar instrumente de consemnare. Insuflarea se face prezentă ca intuiţie direct în minte, şi în faţa celui astfel inspirat stă problema de a întelege raţional cele întâmplate, de a da un sens raţional lucrurilor şi de a le exprima pe înţelesul lui şi al altora.
Sursa: VADEMECUM CREŞTIN ORTODOX
Cunoştinţe minim necesare în lumina învăţăturilor Sfinţilor Părinţi
(http://www.sfantuldaniilsihastrul.ro/index.php/invtur-de-credin.html)

| zorialbi a răspuns:

Sfaturi şi îndemnuri ale Părintelui Arsenie:
* Se vorbeste de unirea Bisericilor, deci de ajungere la sobornicitate. La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunţă la confesionalitate… Tendinţa Papei de a atrage în acelaşi staul pe toţi creştinii nu se va realiza niciodată. Papa nu va ajunge niciodată la o turmă şi un Păstor în staulul Romei, deoarece Biserica are un singur Păstor: Iisus Hristos.
* Sectarii au provocat o libertate catehetică care-i duce la erezie.
* Diavolul ştie şi el Scriptura, însă diavoleşte, deoarece mintea lui fiind nebună, strâmbă înţelesul oricărui cuvânt, devreme ce el nu stă în adevăr, ci în minciună.
* Dracii nu au putere asupra creştinului ortodox, botezat după rânduială, în Biserica. Botezul pocăiţilor (de tot felul) este lepădare de primul botez drept şi e păcat.
* Nu da cu bâta în viespele sectare.
* Ba unii vor ajunge ca, cu ajutorul demonilor, luându-se după amăgiri satanice, să pogoare chiar foc din cer amăgind chiar şi pe sfinţii adevăraţi. Aceştia sunt mucarii de azi, din mijlocul vostru, adică sectarii, care atunci când vor fi lepădaţi de dreptul Judecător vor zice: "Doamne, nu am făcut minuni în numele Tău? Nu ne-am închinat noi Ţie?" La toate acestea Dumnezeu le va răspunde: "Duceţi-vă de la Mine blestemaţilor fiindcă nu vă cunosc pe voi"
"Vor merge în iad cu Biblia în mână!"
Zicea să nu ne prindem mintea cu sectanţii pentru că nu putem să reuşim cu ei, căci sunt atât de înrăiţi încât: "Mie, au sărit şi mi-au rupt cartea". Părintele a hotărât să le argumenteze din Biblie şi ei dacă au văzut că nu pot să-i răspundă au sărit să-i rupă cartea. (Gheorghe Silea, 45 ani – Sâmbata de Sus)
Nişte oameni din Vistea l-au invitat pe Părintele să facă vecernia în Vistea de Sus. Erau mulţi sectari acolo. Când a ajuns acolo, Părintele a zis: "Dar ce văd aici? O mulţime de persoane care nu-şi pot face Sfânta Cruce. Să iasă toţi afară!". Încet-încet, deşi se codeau, au ieşit. Le-a spus Părintele: "Eu vă cunosc pe voi căci aveţi pecetea satanei pe frunte şi vă arăt cu degetul". După ce au ieşit toţi, Părintele şi-a rostit cuvântul. (Beleana Ileana, Recea)
Pocăiţilor le spunea că, dacă nu cred în Iisus Hristos, în Maica Domnului şi în Sfânta Cruce, vor merge în iad cu Biblia în mână! (Cismas Eugenia, 78 ani, Fagaras)
"Mărturii din Ţara Făgăraşului despre părintele Arsenie Boca", editura Agaton, 2004
Sursa: http://bisericasecreta.wordpress.com/......e-sectari/

| zorialbi a răspuns:

@unu: 1.Nu am spus ca Hitler a facut voia Domnului ucigand evreii. Nu Dumnezeu i-a dat lui Hitler gandul de a-i ucide, ci diavolul...Situatia sta altfel: Dumnezeu ingaduie sa se intample lucruri rele in viata noastra, de multe ori tocmai ca sa ne amintim de El si sa ne indreptam viata. Tu ca parinte nu ti-ai pedepsi din cand in cand copilul cand ar face o prostie ca sa-l indrepti? Asta nu inseamna ca nu il iubesti sau ca nu te doare sa-l vezi ca sufera, dar stii ca este spre binele lui.
2. Uneori Dumnezeu trimite incercari oamenilor pentru a-i intari in credinta, pentru a le da rasplata si mai mare si pentru a urma si altii exemplul lor. Te sfatuiesc sa citesti despre Iov din Vechiul Testament:http://bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/42/Iov
3.Nu am de unde sa stiu daca Hitler este in rai sau in iad.
4. Dumnezeu stie ce este in sufletul nostru si nu ne da greutati in viata mai mari decat sa putem duce. Nu toti avem atata credinta incat sa fim in stare sa o marturisim cu pretul vietii ca sfintii mucenici. Ma intrebi ce rost au chinurile la care au fost supusi cei credinciosi... Daca as sti raspunsul exact ti l-as da dar cum am spus Dumnezeu are planurile Lui. In unele cazuri prin moartea unui mucenic pentru credinta in Hristos s-au convertit si altii la crestinism (de exemplu imparati sau slujitori romani in primele secole). Plus ca jertfa lor cu siguranta nu este in zadar, ei fiind un model pentru noi.
5.Esti liber sa iti alegi calea pe care mergi in viata, pentru ca Dumnezeu ne-a creat liberi. Dar trebuie sa tii cont de faptul ca dupa moarte vei fi judecat si vei da socoteala pentru faptele tale.

| zorialbi a răspuns:

@unu: Un om care are intr-adevar credinta in Dumnezeu nu se sinucide, pentru ca nu cade in deznadejde, orice s-ar intampla are nadejde in Dumnezeu si in plus stie ca sinuciderea este cel mai mare pacat. Repet: citeste despre Iov din Vechiul Testament si mai discutam.

| arrriadna a răspuns:

Nicule, de unde ti-a trosnit intrebarea?! Adica. stii. ce te-a facut sa intrebi? Ma minunez ca nu mi-a trecut si mie prin minte.
Intotdeauna am considerat ca forta simbolului vine din interiorul celui care il face. Crezi-functioneaza; e automatizm- oha. Despre simbol in sine si ceea ce aduce a curs ceva cerneala. Personal il consider unul din cele mai puternice forme de purificare si chemare a divinului pe care le-am experimentat (am folosit "a divinului" ca sa nu ofensez credintele nimanui).

| mihaa a răspuns:

Aseara am vazut un film dar din pacate nu m-a lasat inima, sa-l vad tot cred ca pe national era, despre evrei, sincer ma socat, eu citisem, multe de evrei dar cand vezi filmul si tipetele si neputinta oamenilor, ma socat, abia am durmit azi noapte si de al 5 m-am trezit, parca frica m-a luat, dar mi-am pus o intrebare:unde a fost d-zeu atuncii? era in concediu, sau oare exista?

| gigiro a răspuns:

Bi blia este cartea de capatai a religiei, abc-ul ei, unde se vorbeste de geneza si epistole. Probabil, mai tarziu, la catolici.se explica de ce se face cruce. Ortodoxismul e mai nou.

| unu a răspuns:

@zorialbi
1. "Ai uitat ca evreii sunt cei care L-au rastignit pe Domnul nostru Iisus Hristos? Si ca evreii inca il asteapta pe Mesia, ei nu cred ca Hristos este Dumnezeu si a venit deja pe pamant. Asta ar putea fi o explicatie pentru pedepsele asupra evreilor daca stai si te gandesti" Am inteles! Care va sa zica Hitler doar a facut voia lui dumnezeu ucigand 6 milioane de evrei. Unde e Hitler acum, in rai sau in iad? A facut voia lui dumnezeu ucigand evreii, si totusi a incalcat voia lui dumnezeu exprimata in porunca a 6-a! Contradictie! -_-'
2. De ce are nevoie dumnezeu sa testeze credinta slujitorilor sai supunandu-i la chinuri inutile, daca el e omniscient si stie asta deja?
3. Mai intai au venit niste insi care au scris biblia spunand ca au inspiratie divina. Apoi au venit alti insi care au interpretat ce au spus primii, si acestia pretinzand ca au inspiratie divina. Daca nu esti de acord cu ei se cheama ca esti posedat de diavol. In aceasta situatie ce-ti mai ramane tie de facut? Crede si nu cerceta? Ai dreptul sa cercetezi, dar n-ai dreptul sa ajungi la alte concluzii decat cele la care au ajuns cei "sub inspiratie divina". Cu alte cuvinte: ciocu' mic, capu' plecat si portofelul deschis, asta e tot ce vrea biserica de la tine. Nu esti de acord? Esti trimis in iad fara discutii.

| unu a răspuns:

@zorialbi: sunt nenumarate cazuri (le vedem la televizor si in ziare) de oameni care au o anumita credinta in dumnezeu, fac fapte bune dupa puteri, si dumnezeul le da un necaz atat de mare incat ii fac sa se sinucida de disperare. Daca dumnezeu e omniscient, el stia dinainte care o sa fie rezultatul incercarii la care il supune pe omul ala. Atunci de ce a mai facut-o?

| calubalan a răspuns:

Bunul parinte Cleopa ne invata ca de te faci frate cu dracul ca sa treci puntea, la capatul ei esti tot un drac. Iar intelepciunea populara crestina a romanilor ridica multe semne de intrebare asupra dainurii unei constructii cu dracul…

romanul nu este o specie aparte pe acest pamant, iar preotii au fost, sunt si vor fi niste formatori de opinie si de oameni DAR tot oameni supusi pacatului sunt. Crucea a fost transformata dintr-un simbol intr-un simbol material din spirit in lut, dintr-o poata spre mantuire intr-o poarta spre imbogatire!

"NU faceti si nu va inchinati la chip cioplit" sau cam asa spune in biblie! Ce facem acum?!

Preotii si Biserica au interpretat si au denaturat intelesurile si invatamintele din biblie intr-un scop pur comercial si de indobitocire a maselor! Iar acest lucru este valabil pentru toate religiile pamantului care au fost, sunt si vor fi pentru ca in esenta TOATE se "inspira" din una si aceeasi religie primordiala. Indraznesc sa va propun niste documentare care vin sa-mi-mi sustina cele afirmate mai sus:
- Ingerul digital http://tinyurl.com/ydq44ab
- Zeitgeist - il gasiti aici http://gandeste.org/documentare/hello-world/1

| alexflor87 a răspuns:

Nu scrie nicaieri, iar pentru oleee: bineinteles ca trebuie sa facem numai ce scrie in Biblie.
Uite ce spune Biblia:
Apocalipsa 22:18  Mărturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta. Şi dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea Sfântă, scrise în cartea aceasta."  Cel ce adevereşte aceste lucruri, zice: „Da, Eu vin curând." Amin! Vino, Doamne Isuse!

| dana1986 a răspuns:

Crucea reprezinta un punct de referinta de o fundamentala importanta, nu doar religioasa, ci si istorica si culturala.Traditiile crestine au fost insa, cele care au imbogatit intr-un mod fabulos simbolismul cruci din punct de vedere religios, in cruce fiind sintetizata atat istoric salvarii umanitatii cat si patimile Mantuitorului

| ewen a răspuns:

Pentru gigiro. Ortodoxismul nu este mai nou decat Catolicismul, la incepu a fost o singura Biserica, dupa care s-au divizat la 1054 in catolici si ortodocsi.Am vrut doar sa rectific aceasta greseala a ta.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mmma nebunule mmma. a-ti insemna semnul sfintei cruci, nu e numai un gest pur si simplu.crucea este arma cu care Iisus a daramat portile iadului, este arma cu care sunt invinsi demonii, este scutul nostru de aparare impotriva duhurilor rele, de aceea ne facem semnul sfintei cruci in special cand ne culcam, sau cand facem orice, pentru a pune inceput bun lucrarii noastre, si a lua ca ajutor pe dumnezeu.de aceea se pune la capataiul crestinilor cruce, cand mor.pentru a nu se petrece lucruri nedorite cu trupul decedatului, ramas fara aparare si la discretia duhurilor rele.in biblie nu scrie, dar noi crestinii avem si traditia apostolica si a bisericii noastre de-a lungul secolelor, care nu are nimic de-a face cu traditiile populare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@zorialbi: Spui ca atrocitatile la care au fost supusi ar fi cauza necredintei lor in Hristos. Ei bine Dar cum ramane cu atrocitatile la care au fost supuse populatiile acolo unde sa instaurat ciuma rosie (comunismul) care a cuprins jumatate din populatia planetei.In afara de chinezi coreeni si cateva tari musulmane din fosta URSS toti cred in Hristos. Cum a permis Dumnezeu asemenea atrocitati supusilor lui in favoarea celor care le-au comis stiind ca acestia din urma erau in potriva cuvantului lui Dumnezeu. Zici ca Dumnezeu le-a dat credinciosilor lui din temnitele comuniste puterea de a ''infrunta, chuinurile la care erau supusi''? Oare sa inteleg ca celorlalti (calaii) le-a dat puterea sa-i chinuiasca? Zici ca Dumnezeu are planurile lui pentru fiecare si pe care nu le cunoastem. Imi este suficient de mult cat am vazut pana acum. Mai spui ca pentru cei din inchisorile comuniste a fost doar incercare nu o pedeapsa?!?! Raman uimit si aproape fara grai.In ceace te priveste poti sa faci parte din planul lui Dumnezeu dar ma indoiesc ca esti inebunit de placerea ca un calau sa jupoaie pielea de pe tine probanduti puterea de a crede in cele sfinte.Incea ce ma priveste daca asta este examenul de intra in cele sfinte si in maretele planuri ma dezic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@anonim:Calailor le-a dat putere diavolul sa-i chinuiasca pe ceilalti, nu Dumnezeu. Cei care erau intemnitati aveau libertatea de a alege: isi pastreaza credinta si sufera chinurile sau se leapada de credinta si devin "tortionari" cum erau numiti. Multi au cedat in fata chinurilor. Nu toti putem fi mucenici, aceasta este doar una din caile de mantuire, nu este singura. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hristos a Inviat!
Frate, in Domnul nostru Iisus Hristos, daca esti un suflet cinstit, care chiar doresti sa stii unde scrie in Biblie ca trebuie sa ne facem semnul Sfintei Cruci, cu metanie iti spun ca-ti stau la dispozitie pentru mai multe ore ca sa urmarim, pe text scripturistic si la Sfintii Parinti, cat si la marii traitori ai tainei Sfintei Cruci, toate locurile cu o astfel de aplicatie; sunt deosebit de multe, dar sunt ascunse; este nevoie de cunostinte despre ontologia umana si despre modul cum aceasta ontologie operaza tainic, printr-o lucrare harica si proniatoare in fiecare dintre noi. Spun toate acestea intrucat felul corect de a scrie Sfanta Cruce si Dumnezeu, cu litere mari, ma indreptatesc sa cred ca esti un frate crestin, care chiar doresti sa intelegi ceeace faci; aceasta te cinsteste si de aceea sunt dispus sa-ti stau la dispozitie, asa nevrednic si neinvatat cum ma aflu.
Din pacate exista si cealalta posibilitate ca, intocmai cu cel de mai jos, care se intreaba retoric daca Dumnezeu era in concediu la Rastignirea Domnului Iisus si tu nefericitule, la fel de retoric, sa ceri ca sa ti se spuna daca scrie undeva in Biblie ca sa ne facem semnul Sfintei Cruci; din pacate, intr-o astfel de situatie, amandoi va comportati intocmai cu jidovii apostati si antihristi care cereau semne deosebite dupa ce vazuse atatea, cat timp Domnul Iisus Hristos Se manifestase ca Om-Dumnezeu. Ba mai mult cand era pe Cruce, ziceau: vezi - Matei 27, 40, 42; Mc 15, 30, 32, 46;
In Epistola catre efeseni 2, 16, Sf. Ap. Pavel ne invata ca Domnul Iisus Hristos este mantuirea pacatosilor si ca prin Rastignirea Sa pe Cruce a omorat vrajmasia, impacandu-l pe om cu Dumnezeu.
Daca Iisus Hristos "S-a smerit pe Sine, ascultator facandu-Se pana la moarte, si inca moarte pe cruce"(Filipeni 2, 8), oare nu se cuvine ca si eu sa ma opresc o clipa din goana vremurilor si punand semnul Sfintei Lui Cruci pe trupul meu, in locuri cu definitii ontologice si fiintiale determinante din punct de vedere duhovnicesc si al devenirii intru fiinta hristica, sa ma sfintesc smerindu-ma, prin insemnarea Semnului Crucii Lui?
Apoi, daca Mantuitorul umanitatii, al celor care cred in El si-L cinstesc, ca Om si Dumnezeu Intrupat, ne-a sters zapisul ce era asupra noastra pironindu-l prin cruce si a dezbracat de putere incepatoriile si stapaniile, biruindu-le prin cruce(cf. Coloseni 2, 14, 15), si tinand cont ca El S-a Intrupat ca sa gaseasca si sa salveze oia ratacita, care la vremea respectiva era intruchipata de sufletul-Israel(ca tipologie umana) si sa-i redea demnitatea de persoana dialogica, pe orizontala cu semenul, si pe verticala cu Dumnezeu, nu se cuvine oare ca, in duh si in adevar, sa refac si eu acest parcurs, punand pe chipul meu, dezumanizat de incepatoriile si de stapaniile acestui veac, tocmai semnul Sfintei Lui Cruci?
Inainte de a cere sa ti se arate unde scrie in Biblie ca suntem obligati sa ne facem semnul Sfintei cruci, se cuvenea a-ti aminti cele scrise la Ioan, 21, 25.
Te rog, cu metanie, sa ma ierti daca te-am ranit cu ceva! Mihail

| oleee a răspuns:

Pai nu trebuie sa scriestraight face il facem ca simbol al sfintei cruci... ce trebuie sa faci numai ce scrie in biblie?