| Ofatamisterioasa13 a întrebat:

E adevarat ca madame are mai multe sensuri...mai inseamna si femeaia care tine curvele? plis helpstraight face.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, are in unele cazuri si acest sens. Mai mult era folosit cuvantul "madame" cu aceasta semnificatie in vremurile din trecut, cand existau bordelurile, si insemna mai exact - "patroana a unui bordel".

Elianna
| Elianna a răspuns:

Da, inseamna si asta! Matroana bordelului!

| laurentiu a răspuns:

Madame femeia care tine curvele?laughing a?
in 50 de ani ai mei nu am auzit asa ceva laughing

| laurentiu a răspuns:

@anda

madama? poate da dar ea a zis madame, dar pana la urma poate sa ia ce denumire vrea mi se pare total neinteresant

| anda_1885 a răspuns:

Laurentiu, poate nu ai auzit, dar este adevarat. Acum nu se mai foloseste dar la inceputul secolului XIX, matroanei hotelului i se spunea "Madama". De asemeanea, "felinarul rosu" insemna bordel. Bordelurile "de mana a 2-a" aveau felinare rosii la usa, pecand cele frecventate de oameni instariti nu aveau nevoie, caci erau deja cunoscute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred. ''madame'' inseamna doar ''doamna'' in franceza si atat

| eubahhh a răspuns:

Nu draga, madame inseamna doamna si atat.iti spun sigur.
la femeia care tine c*** ii zice patronne pute.