| grigor3 a întrebat:

E mai scumpa chiria la apartament decat la garsoniera?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu e logic?

| teemo2000 a răspuns:

Da. Cu cateva zeci de euro. Depinde si zona. Un apartament intr-o zona mai proasta poate fi mai ieftin decat o garsoniera in centru.

| anonimg a răspuns:

Apartamentul are cel putin doua camere si ofera un spatiu mai mare, un confort mai bun; si asta il face sa fie mai scump decat o garsoniera.
Daca se muta mai multe persoane (exemplu: o familie), este recomandat sa se inchirieze un apartament.
Dar daca se muta o singura persoana este recomandat sa se inchirieze garsoniera.

In afara de chiria care trebuie data pe fiecare luna proprietarului, mai este nevoie de alti bani pentru plata caldurii, a consumului de apa, a curentului, a gazelor, dar si intretinerii curateniei blocului. Toate acestea ar fi la un loc aproximativ 100 de lei (adica 1 milion vechi).
Chiria la garsoniera ar fi la 500 de lei (5 milionane vechi) pe luna.
Chiria la un apartament (daca se inchiriaza tot apartamentul) ar fi de la 600 sau 700 de lei in sus (in functie de zona si de cat de bina arata). Poate sa ajunga si la 2.000 de lei chiria pe luna daca apartamentul este in centrul orasului si este de lux.

Daca se inchiriaza doar o camera dintr-un apartament, atunci chiria este intre 400-500 de lei (4 sau 5 milioane vechi) pe luna.