| oceanoflove a întrebat:

E sanatos untul de cacao? Pe unele branduri am vazut ca are si grasimi saturate.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice ai face, vei consuma și grăsimi saturate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Asta e clar, poate omul a vrut sa afle altceva, si oricum grasimile saturate sunt bune in cantitati mici.

| Sekim a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, cum sa nu, spus de nimeni niciodată.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Refuz să răspund clar dacă un aliment este sănătos sau nu. Nociv, toxic clar este băutura ce conține alcool.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Chiar daca, matale vrei sa spui ca nu consumi alcool la ocazii?
Sucurile nu sunt nocive?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sekim):

E parerea mea, n-am o alimentatie stricta, singurul pe care il consum cam des e alcoolul, in rest la mancare stau ok, nu consum procesat, nu mananc dulciuri din comert, nu beau suc. Zici tu ca daca mai mananc gras cand si cand e atat de nociv? Eu cred ca alcoolul e mai nociv, oricum, am reusit sa beau mai rar big grin

| doctorandus a răspuns:

In general, nu prea e. Dar daca tu consumi o lingura de unt de cacao pe saptamana, nu e nicio problema.

| ReddY25 a răspuns:

Da,dar nu excesiv

| blackann a răspuns:

Depinde de firma, dar da, e sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu recomand sa cumperi produse care contin unt de cacao, nu specifica gramajul ci doar cat la suta ceea ce e irelevant. Cumpara cacao si gata. Dar si ala are doi corectori de aciditate, eu am luat ca beau cacao in loc de cafea, pe pachetul meu scrie unt de cacao minim 20%...nu stiu ce inseamna asta exact.

| nukeyly a răspuns:

E sanatos in doze mici normale, lingoul de unt de cacao are un pret justificat nu ca fornetti love omega 3.