| Zøєy a întrebat:

Este ceva rau daca porti o pentagrama desi esti crestin?

Funda... Logic...happy

32 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu mai stiu exact unde scrie, intr-o epistola a lui Pavel, ca nu este pacat sa mananci mancare jertfita zeilor, dar este pacat daca acest lucru il duce in pacat pe unul nestiutor. Adica, noi crestinii stim ca nu exista acei zei si putem manca linistiti, dar atunci manca si cel care crede in acei zei si prin asta se inchina zeilor. La fel si cu pentagrama, pentru tine nu are o semnificatie dar altul care o considera semn al celui rau si te vede ca o porti ajunge sa o poarte si el si astfel sa se inchine celui rau.

| ZEU93 a răspuns:

Nu conteaza imaginea atat timp cat ai credinta in suflet big grin

| Afdsa a răspuns:

Hey Zøєy, clar nu-i nimic stai liniştită...Eu port Anarchy şi nu mă iau după tot ce zice lumea, până la urmă e doar un medalion dacă-ţi place poartă nu te opreşte nimeni. xD

| whatevernvm a răspuns:

Daca vorbim in termeni religiosi e foarte gresit din toate punctele de vedere dar daca vorbim in termeni fiziologici e doar un desenhappy

| gabrielutzu a răspuns:

Eu cred ca daca tot esti crestin(a) si vrei sa porti ceva, o cruce mi s-ar parea a fi mai potrivita, nu?

| gabrielutzu a răspuns:

Zoey,am inteles perfect ce vrei sa zici.Si eu ascult muzica gen metal,desi sunt crestin,merg la biserica,citesc carti crestine,ma rog, si zic eu, am un comportament decent in toate privintele.Deci nu zic ca este rau sa porti o pentagrama,si eu as purta daca as simti asta si nu mi-ar fi rusine,numai ca nu simt, si oricum, nu ii vad utilitatea.Nu stiu daca tu crezi in Judecata,dar in nici un caz nu vom fi judecati pentru ca am purtat la gat vreun simbol, fie el si o pentagrama, ci pentru cu totul alte lucruri...deci daca tu simti ca vrei sa o porti la gat, poart-o. Dumnezeu nu te va condamna pentru asta.Numai sa ai grija cum iti traiesti viata.Acolo e altceva.

| gabrielutzu a răspuns:

Or sa te priveasca ciudat doar pentru ca ei se cred a fi perfecti, dar in realitate sunt fooooarte stricati din toate punctele de vedere, oricat de morali s-ar da ei.Deci nu trebuie sa iti pese cum te vor privi,tot ceea ce ai de facut este sa treci printr-e ei cu capul sus, fara sa fii timorata ca porti ceva anume. Daca tu simti ca prin a purta pentagrama vrei sa atragi cumva atentia sau sa simti ca esti altfel fata de "mase", atunci mergi inainte asa cum simti tu.

| zenbatista a răspuns:

Dupa parerea mea nu este bine deloc.

| R3Y a răspuns:

Buna nu vad de ce nu nu scrie nicaieri ca pentagrama e ilegala n vestimentatie daca o foloseste e alt ceva atunci nu mai depinde de crestinism si de satanism... atata timp cat nu faci"incantatii" sau ceva de gen nu vad de ce nu

| Edward_5267 a răspuns:

Buna! Fiecare are parerile lor personale, nu poti sa iti faci un stil de viata ca a celorlalti, poate cineva crede ca e bine, poate altul ca e rau. Si eu ca un crestin, te indrum spre biblie cuvintul lui Dumnezeu care spune astfel in 1PETRU 3:3-4-5. in capitolul 5 spune ca astfel se imbracau odinioara femeile asta fiind in vechiul testament purtau aur la mina, git. Concluzia este, ca crestina fiind, vazind o necrestina cu bratara la mina dorind si u, ai incalcat aceste versete din cuvintul lui Dumnezeu si e in zadar daca ti toate invataturile bibliei ca o crestina si una singura ai incalcat esti vinovata de toate. O zi buna!

| Edward_5267 a răspuns:

Ma refer si la pentagrama sau orice lucru! Nu e necesar exteriorul pe cit interiorul OMUL ASCUNS AL INIMI. Multe fete sau baieti sau baieti cauta sa fie impodobiti pe dinafara pentru ca interiosul lor e gol sunt ca poporul Israel in vechiul testament ROBI IN EGIPT. Robi ai celui rau.

| Edward_5267 a răspuns:

Macar nu ziceti ca sunteti crestini! Fiindca chiar nu esti atita timp cit nu implinesti cuvintul lui Dumnezeu si nici nu il sti,si nici nu ai vreau. fiindca un crestin trebuie sa se deosibeasca de ceilalti din jur in purtare,imbracaminte. Puneti intrebari sa inteleaga toata lumea despre ce e vorba nu sa bagi crestinismul cu pentagrame, bratari, tatuaje. Multumesc pentru intelegere o zi buna!

| Edward_5267 a răspuns:

SPARTAKUS, biblia te contrazice ca, Nu conteaza imaginea atat timp cat ai credinta in suflet! Cititi in MATEI 12:34-35 Pui de naparci, cum ati putea voi sa spuneti lucruri bune, cand voi sunteti rai? Caci din prisosul inimii vorbeste gura. si 35 Omul bun scoate lucruri bune din vistieria bună a inimii lui; dar omul rău scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui. Cum explici ca imagiea nu conteaza? oglinda inimi e exteriorul tau,cum te expui, cit de bind, rau, smerit, smecher esti. din inima izvorasc dintr-o minte, gind curat. Sa aveti pace!

| Zøєy explică:

@Windswept da, il port ca si accesoriuhappy

| Zøєy explică:

@costin1306 crede-ma ca stiu ce este o pentagramahappy De asta v-am si intrebat daca este gresit s-o porttongue

| Zøєy explică:

@ gabrielutzu o buna idee mda... faza e ca eu nu sunt genu' care merge la biserica si in fine cred ca ti-ai dat tu seama de ce vreau sa zic.Nu vreau sa zic ca nu cred in Dumnezeu, dar asa sunt eu.

| Zøєy explică:

@ A merci pentru sfat:*:* Apropo, si eu mai port Anarchyhappy Adica da, sustin Anarhia dar nu am nimic impotriva lui Dumnezeu happy

| Zøєy explică:

Si inca un lucru...Cand am zis 'ceva rau' m-am referit la altcevahappy Adica nu ma refeream daca fac vreun pacattongue

| Zøєy explică:

@gabrielutzu inteligent sfathappymersi:*

| Zøєy explică:

Si oricum, pentagrama o port doar pentru. ca imi placehappy Adica stiu ca multi oameni o sa ma priveasca ciudat, dar pana la urma e viata meatongue

| Zøєy explică:

Eu n-am nicio legatura cu ce mi-ai dat tu sa caut.Adica intrebarea mea n-are legatura cu raspunsul tau...Am intrebat doar daca port acea pentagrama, da' doar ca si accesoriu, e ceva rau.

| Ryder_7882 a răspuns:

Ehh si eu port si nu sunt satanistwinking Adica nu mi-a schimbat viata in niciun feltongue.Si chiar daca ar fi vreun pacat stii cum era vorba aia..."Fac ce ma taie capu', ca la moarte oricum ajung la dracu'."

| Fantasy a răspuns:

Nu.poate iti place cum arata sau nu stiu...eu tot imi desenez pe incheietura simbolul lui Criss Angel si m-o vazut odata o profesoara (era un bal) si cand o vazut s-o speriat ca credea ca is ceva satanista rolling on the floor bine, dupa aia i-am explicat ca nu ii ceea ce crede ea laughing

| costin1306 a răspuns:

Depinde cum privesti acea pentagrama, acesoriu? super..., te reprezinta si esti crestin? GRESIT.
Uite aici cam ce reprezinta sa nu ti faci o parere gresita:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pentagram%C4%83

| Zole a răspuns:

Nu e nimic rau, pentagrama nu inseamna neaparat satanisti exista inca cu mii de ani i.Hr.

Era folosita si ca semn pentru bun si rau pentagrama cu capul in sus adica ca o stea era partea buna si cea cu capul in jos adica partea rea. [cea care zice lumea ca e satanista]

cu Pentagrama mai erau decorate niste vaze antice grecesti, ca ornament sa zic asa, cu 3500 i.Hr. (asta am citit pe wikipedia)

Citeste mai mult aici daca te intereseaza de unde provine.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pentagram%C4%83

| ღRαmøOoღ a răspuns:

Da...scrie pe google "pagan" sa vezi cati arata pentagrama si alte semne...

| Windswept a răspuns:

Cati nu am vazut.este teoretic,daca esti "adept(a)",dar probabil tu il porti ca si accesoriu nu? Dupa mine daca ai credinta nu conteaza ce porti, nici macar nu sunt crestin dar stiu de la ei ca nu se roaga la icoana, ci la dumnezeu prin intermediul ei.Deci in concluzie daca ai credinta nu conteaza ce portihappy.(Desi religios e pacat.)

| DarkDream a răspuns:

Si eu port o pentagrama la gat si singura chestie naspa e faptul ca se uita lumea de pe strada urat la mine in rest totul e ok fa cum vrei tu probabil ca daca intrebi un preot o sa zica ca e rau da aia is obsedati straight faceda pana la urma faci cum vrei tu daca te simti bine cand porti pentagrama nu vad dc sa nu o porti big grin

| Phenix a răspuns:

Nu neaparat, atata timp cat nu esti atasata de ea ma refer la satanism si alte chesti din astea.
Atata timp cat te avantajeaza big grin
Funda? D:

| AirănMeidăn a răspuns:

Pentagrama face parte din Satanism.
Da, are.