| 160310 a întrebat:

Exista Dumnezeu? Inca nu am inteles si nu voi intelege niciodata poate nici voi nu veti intelege dar, daca exista, de unde a venit, pe El cine la creat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A venit din imaginatia oamenilor, o gaselnita pentru manipularea maselor. La fel cum acum "exista" Dumnezeu, inainte existau o multime de alti zei, care au "disparut", fiindca oamenii au gasit explicatii pentru fenomenele naturale pe care nu si le puteau explica altfel decat prin acei zei. Ma astept la o multime de voturi cu Stupid din partea religiosilor indoctrinati care nu accepta si alte puncte de vedere.winking

9 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Asa in sfarsit pune cineva intrebarea asta pentru ca eu n'am avut curajul sa o fac. Exact chestiile astea ma intreb si eu. A o gramada de intrebari la care nu le gasesc raspunsul.Si nu avem de unde sa stim sigur ca exista si nu avem de unde sa stim sigur ca El ne'a creat...si nu avem de unde sa stim ca biblia e adevarata...si multe lucruri...nimeni nu poate fi 100% sigur de chestiile astea

| xibalba a răspuns:

Eu, personal, nu cred. Daca Dumnezeu e iubire, cum se tot scrie in Biblie, cum se manifesta iubirea lui fata de copiii care mor pe capete in tarile subdezvoltate? Mor sau sunt omorati... Cum are Dumnezeu grija de ei? Cum ii iubeste daca ii lasa sa moara? Mie mi se pare amuzant cum cred toti astia religiosi, indoctrinati, ca Dumnezeu ne apara si ne fereste sa nu ne pice un meteorit in cap maine. Fiti seriosi, acum mii de ani oamenii credeau in zei, si erau multi zei. Dar acum? Cand stiinta ne da atatea raspunsuri imi e imposibil sa cred ca mai sunt oameni sa creada ca Dumnezeu ne conduce vietile. Dar nu mai continui cu "discursul". Urmariti filmul Zeitgeist ( http://video.google.com/videosearch?q=zeitgeist&emb=0&aq=0&oq=zeitge# ). Credinta ( cum ii zice si numele) se rezuma la a crede sau nu. Iar alegerea e a fiecaruia.

| Gexu a răspuns:

De existat exista insa nimeni nu v-a sti niciodata cine l-a creat pe el sau de unde a venit. daca nu exista noi nu am fi azi pe lumea asta nu ar mai avea cine sa ne ofere afectiune si multe altele.eu ii multumesc pentru cu exista si nu ma intereseaza cine la creat sau alte chestii ii multumesc pentru ceea ce estestraight face bye :*

| 4LeafCloves a răspuns:

Dumnezeu exista in mintile noastre si mai exact in creier.
Cum spune si aici : http://www.descopera.ro/dnews/4036700-credinta-se-naste-in-creier

| Ruxyana a răspuns:

Felicitari pentru intrebarehappy:*
eu una cred in dumnezeu...noi insa suntem inferiori lui...
intrebarea asta eu eu pun si astazi la mamahee hee.intotdeauna imi raspunde la fel:.cand vei ajunge sus in ceruri.atunci dumnezeu o sa-ti raspunda la toate intrebarile care acum par fara raspunshappy:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e un subiect mult prea controversat pentru a putea fi discutat PUNCT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii l`au creat happy Ca si biblia etc.
"Crede si nu cerceta "... nu sunt de acord cu asta!

| Deea_1936 a răspuns:

Exista, nu a venit de nicaieri ci exista dintotdeauna pentru ca El ne-a creat

| 160310 explică:

Daca ne gandim mai bine ne dam seama ca Biblia e scrisa de oameni iar tot ce stim noi astazi poate fi o inventie, Biblia nu cazut din cer cum cad picaturile de apa ci a fost scrisa si tiparita, ulterior multiplicata de om nu de divinitate. In cazul in care va intrebati daca sunt satanist, raspunsul este nu. Atata timp cat nu sunt sigur ca Dumnezeu exista nu cred nici in existenta Satanei.