| syv12345 a întrebat:

Exista strigoi,fantome,care bantuie casele, reale? vorbiti sincer.

21 răspunsuri:
| Ashadow a răspuns:

Poate exista, adica nu vreau sa te sperii sau ceva dar daca exista exorcisti de ce nu ar exista si spirite rele?
P.S R fi destul de tare sa existe ca in unele anime-uri big grin

| Iwao a răspuns:

Sigur nu, prin teama ne cream proprii monstri, vazuti sau nevazuti.

| spaghetty a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Eu pana nu vad nu cred dar totusi am vazut pe discovery o emisiune cu fantome(am uitat cum se numea) si acolo povesteau oamenii ce au patit.Acum nu stiu daca e adevarat sau nu.

| Adryan657 a răspuns:

Nu cred in existenta acestor entitati, ci doar a unor fenomene stranii care se leaga de prezenta acestora

| Razvanp69 a răspuns:

Hai sa iti explic de unde vine toata faza asta cu fantomele strigoii si restul. Dupa cum stii sau nu stii acum depinde, in Anglia este o clima putin diferita cu multa ceata de obicei. Iar in Anglia medievala cum era mentalitatea oamenilor pe atunci asociau toate chestiile stranii pe care nu si le explicau cu aceste entitati. Stateau in casa, afara era cum am mai spus ceata iar cand li se parea ceva ziceau de fantome. Mai auzeau un troscanit in pod (marea majoritate a caselor erau facute din lemn) si se mai asezau scandurile, ei ziceau ca ce au vazut afara e la ei in casa. Sau mai mergeau pe faza pe care o avem si noi (cand moare cineva se zice ca spiritul mai sta 40 de zile in jurul casei etc. ) asa credeau si ei. Acum sincer sa fiu nu stiu ce sa zic concret daca cred sau nu pentru ca si mie mi s-a intamplat o faza super ciudata. Eram pe strada cu prietenii si mi-au zis "hai sa spargem un geam la casa asta"(in casa aia nu mai statea nimeni de mult se mutase-ra ) si am luat o piatra maaare si am dat cat de tare am putut in geam si era geam dala vechi si nu s-a spart. au dat si restul de prieteni si nimic. oricum sper ca esti putin lamurit.

| AlleAlllexandra a răspuns:

Strigoi exista numai daca sufletul celui care a murit nu "s-a linistit". Fantome nu sunt!

| VitalyDeMarco a răspuns:

Nu exista!

| betty678 a răspuns:

Eu..ca sa fiu sincera as spune ca fantome exista. Dar sa nu te gandesti la fantome di alea din filme cu dinti si alte alte, etc. Fantome adica -suflete nelinistite. Eu, ti-as spune o intamplare dar.mi-e ca crezi ca sunt nebuna si ca nu ma crezi. (Mi-s-a intamplat odata sa merg intr-o casa parasita cu bunica mea si am vazut un tablou care zambea iar dupa ce m-am intors si m-am uitat am vazut ca plangea.Din cate stiu acea femeie din poza ar fi fost ucisa de un asasin.) Acum daca vrei sa ma crezi bine daca nu...

| Gimmie1ツツ a răspuns:

Nu.
Funda?

| Mihai_Răileanu_1991 a răspuns:

Nu exista nimic...cand o sa vad o sa iti zic ca exista

| criiele a răspuns:

Nu simtim aceste sentimente din frica

| TutiGMati a răspuns:

Salut! nu exista strigoi dar fantome DA. Mi-a spus profu' de religie ca fantomele sunt spiritele nelinistite care raman pentru 3 zile de la moartea persoanei respective pentru a rezolva "o treaba" si aceste spirite nu pleaca pana nu rezolva "traba" respectiva. Cu strigoii este altfel, spun babele ca a fost la o imormantare si persoana decedata a inceput sa se miste sau sa deschida ochii, ei bine asta se poate intampla la unele persoane careu ai intrat in moarte clinica(Adica este app mort)si pana sa moara se mai misca sau mai da un semn de viata. Asta-i tot FUNDA? happy

| EleonorElena a răspuns:

Nu,nu exista.

| Animefan13 a răspuns:

Nu stiu, parerea mea este ca da...adica daca nu ar exista, sau daca nu ar fi existat, atunci de ce s-au scris atatea carti despre asta? ...nu ma considera dili rolling on the floor

| Vocaloid a răspuns:

Dupa mine exista ca am vazut cateva reportaje din astea si chiar arata real. Dupa alti nu exista si la toate aste este o logica dar la unele chesti nu vad logica deci dupa mine sunt reale dar diam zis ce cred alti scuze pentru ca nu-i un raspuns exactwinking

| Skizzo123 a răspuns:

Nu exista. nu te speria. funda?

| cocosmaq a răspuns:

DA!

| AndreutsaaaXD a răspuns:

Nu exista...sunt doar niste mituri spuse ca sa sperie lumea, exista fantome ca sa zic asa doar daca spiritul omului care a murit,, nu s-a linistit" sau cum se mai zice,, vor sa se razbune din nu stiu ce motiv"dar in rest eu nu cred in asa ceva; cand o sa vad o fantoma sau un strigoi o sa te anunt!winkingwinking... funda?

| TheDuckTanker a răspuns:

Din cate stiu eu nu. Dar acum depinde, unele fantome ti le poti imagina chiar tu de la moartea unei rude foarte apropiate daca ai o depresie, poti avea vedenii ca si cum ai vedea o fantoma.Cat despre strigoi, sunt unele mituri care vorbesc despre ei ca se ascund in paduri si chiestii din astea etc. cum ar fi Slanderman sau alti. Ai inteles? daca vrei te poti uita la mituri pe TheseMyths.com

| Androne_Adrian_1990 a răspuns:

Eu nu cred ca exista pana nu vad

| Remus_Toader_1998 a răspuns:

Nu exista crede-ma asa am crezut si eu dar nu e adevarat, desi exista unele mituri pe youtube cu fantome dar cu siguranta sunt facute pe calculator dupa cum arata. Sper ca te-am ajutat. Funda?happy