| Just4Joker a întrebat:

Faceam recapitulare pentru. teza si am ramas impotmolit la ceva...

In triunghiul ABC, BC = 12 cm, iar punctele M,N,P si D, E, F impart laturile AB, respectiv AC in cate patru segmente congruente.
a) Lungimea seg. NE este egala cu... cm.
b) Lungimea seg. MD este egala cu... cm.
c) Lungimea seg. PF este egala cu... cm.

Nu-mi spuneti doar rezolvarea, explicati-mi cum ati rezolvat.

2 răspunsuri:
| StefanelAlex a răspuns:

In primul rand, ia un pix/creion si denenezi punctele pe laturile AB si AC.
Dupa desenare observi ca sementele MD, NE, PF sunt paralele cu CB iar triunghiurile astfel rezultate sunt asemenea. Aplici apoi proprietatile triunghiurilor asemenea: AM/AB = MD/CB. (stim am congruent cu mine, cu mp si cb =>am/ab = 1/4; an/ab = 1/2 si ap/ab = ab*3/4.
Inlocuiesti si vezi recultatele happy

| Just4Joker explică (pentru StefanelAlex):

N-am facut inca triunghiurile asemenea