| Caly1515 a întrebat:

Fiind sfarsitul anului, probabil toti elevii vor/trebuie sa mai raspunda la ceva.In categoria asta intru si eu.Profu' de istorie ne-a dat doua teme pentru niste referate:un monument construit in stil arhitectural romanic si o personalitate a literaturii Renasterii.Ideea e sa ne informam si sa gasim un monument si o personalitate despre care el sa nu stie atat de multe, astfel renuntand la a pune intrebari.Imi puteti spune o personalitate a literaturii Renasterii si un monument in stil romanic?

Răspuns Câştigător
| SMA a răspuns:

Pentru monument in stil arhitectural romanic ai putea scrie despre :Biserica Sfantul Nicolae Domnesc - Curtea de Arges
- Biserica St. Maddlen -Franta
-Biserica Saint Sernin
-Biserica din Pisa

Iar ca personalitate din Renastere :
- Dante Aligheri
-Marsilio Ficino
-Erasmus din Rotterdam
- Thomas Morus
-Angelo Poliziano
-Niccolò Machiavelli
-Ludovico Ariosto
-Baldassare Castiglione
-Torquato Tasso
- Giovanni Boccaccio