| Alex_Eddy_1995 a întrebat:

Funda! Cine imi zice si mie definitiile unghiurilor:complementare,suplementare,nule,obtuze,ascut ite,drepte, alungite are o mare FUNDA! big grin P.S Definitia nu clasificarea. Funda! Rapid!

Răspuns Câştigător
| AndreeaSaZicem a răspuns:

Unghiuri complementare-unghiuri care, prin însumare, formează un unghi de 90°
Unghi suplimentar = unghi care, împreună cu un unghi dat, formează 180 de grade.
Unghiurile de 0 grade (cu laturile una peste alta) se numesc unghiuri nule.
Unghiurile cu o măsură între 90 și 180 de grade se numesc unghiuri obtuze
Unghiurile cu o măsură între 0 și 90 de grade se numesc unghiuri ascuțite.
Unghiurile de 90 de grade (ale căror laturi sunt perpendiculare) se numesc drepte
Unghiurile de 180 de grade (ale căror laturi sunt una în prelungirea celeilalte) se numesc alungite.