| Mandarinaa a întrebat:

Am o dilema laughing)
Se poate sa imi puna nota 4 la purtare pe al 2-lea semestru?
Voi ramane repetanta daca am nota 4 la purtare pe al 2-lea semestru?
Si daca am nota 10 pe primul semestru si pe al 2-lea 4 raman repetenta?
P.S sunt in clasa 10 a

Răspuns Câştigător
| cristy1993 a răspuns:

Stiam ca se aduna amblele note si se impart la 2!

| Mandarinaa explică (pentru cristy1993):

Da dar daca ma pe al 2-lea 4 nu se intampla nimic ca am 10 pe primul nu? laughing

| cristy1993 a răspuns (pentru Mandarinaa):

Excat! Oricum stai linistita vei afla peste cateva zile sigurlaughing
Pssickdar ce ai facut de ai nota 4? Am avut si eu 7 dar pentru absente

| Mandarinaa explică (pentru cristy1993):

Pai si eu tot pentru absente laughing)) am aprox 60 si cred ca proasta aia o sa imi puna 4... laughing)
si sa zicem ca am 4 pe semestrul acesta : imi va iesii 7 deci oficial nu raman laughing) dar daca imi iese fixxxx dar fixxxx 6?laughing) tot nu am nimic nu?

| cristy1993 a răspuns (pentru Mandarinaa):

Tot nu ai nimic insa du-te si fa rost de o scutire macar pentru 10 absente sa nu iti scada chiar 6 puncte!

| Mandarinaa explică (pentru cristy1993):

Pai nu am cum ca nu sunt inscrisa la nici un medic si chitrele astea nu dau scutiri daca nu sunt inscrisa la ei si pana imi fac eu dosarul de inscriere...se termina anul laughing)

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate scadea nota la purtare sub 6 decat in caz de exmatriculare si daca media anuala este sub 6 ramai repetenta.
Poti ramane repetenta si pentru absente nemotivate.

| Mandarinaa explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca e sa fie fixxx 6 nu se va intampla nimic nu? laughing)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mandarinaa):

Nu se va intampla nimic.

| AdycuThebest a răspuns:

Pai au voie sa iti scrie parinti doua scutiri pe an..sau asa ceva ASa apucate tu scrie o scutire si semneaz-o si duo la dirida

| SskorpyonN a răspuns:

Daca ai pa rpimul 10 nu ai cum sa ai si pe al 2-lea 4 dar intr-adevar iti va scade cel mult pana la 6 nota de la 6 in jos ramai repetenta 6 in sus nu ai treaba.

| AndaluziaM a răspuns:

Normal cu media 7 din cate stiu esti deja repetenta cu 10 nu patesti nimic

| Mandarinaa explică (pentru AndaluziaM):

Pai eu pe primul semestru nu am probleme dar pe al 2-lea da... nota de la purtare se aduna cu cea de pe primul sau daca am 4 pe al 2-lea semestru raman? :-s

| AndaluziaM a răspuns (pentru Mandarinaa):

Da...6si nu-i bine ramai

Răspuns utilizator avertizat
| gabriela15 a răspuns:

Nota la purtare te urmareste toata viata. E un fel de cazier la scoala. Daca o scade in clasa 1 ramai cu ea asa pana in a12-a. Nu se face nici o medie cu cea de pe primul semestru. ti se ia alocatia, si vei fi exmatriculata probabil in functie de ce ai facut. Iti vei gasi cu greu servici, nu vei putea fi politist, profesor si altele. Cum am spus, nota scazuta la purtare e pata in cazier

| Chrischan a răspuns:

Ciudata chestia cu 4 la purtare eu am avut cu zecile [asa mi se zicea] si tot cu zece ramaneam)happy

| Mandarinaa explică (pentru Chrischan):

In speranta ca e adevarat ce zici laughing))

| ViewX a răspuns:

Da,dar daca o sa ai 6 la purtare iti va afecta rau media cel mai bine ai face in asa fel incat sa i rogi pe parintii tai sa iti faca o scutire in asa fel incat sa ai 59 absente (din cate stiu la fiecare 10 absente se scade un punct la purtare) si asta cu scazutu punctelor la purtare ramane la latitudinea profesorilor

| Petre_Justy_1997 a răspuns:

Nu conteaza ce medie ai pe primul. daca ai nota 4 la purtare esti clar repetenta nu conteaza ca ai 10. fa rost de o scutire de pe net pac frumos printata. sau vb cu diriginta sa tile motiveze dai ceva acolo o ciocolata ceva. am pe unu al mine in clasa are 80 de absente pe al 2 sem ii da preavoz de exmatriculare dar nu-i face nimic. deci ar cam trebui sa stai linistita

| Mandarinaa explică (pentru Petre_Justy_1997):

Pai nu are cum sa ma exmatriculeze daca sunt abia in clasa a 10. Inca sunt in invatamantul obligatoriu laughing) dar poate sa ma exmatriculeze!

| Balogh_Zsolt_1998 a răspuns:

Hey eu am in primul semestru 9 si in aldoilea 4 o sa raman repetent is in clasa a 9 nu stiu? laughing