| Fluturash01 a întrebat:

Hei,TPU! Deci, pana la urma pe ce data incepem scoala? Pe 10 sau 17 septembrie?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| FitMonkey a răspuns:

Iniţial, ministrul Educaţiei Ecaterina Andronescu anunţase că anul şcolar va începe pe 10 septembrie, însă vineri seara, intr-o emisiune de la Realitatea TV, ea a spus că va propune în şedinta de Guvern de sâmbătă ca noul an şcolar să înceapă la data de 15 septembrie.

Victor Ponta a spus că cea mai bună variantă este ca anul şcolar să înceapă pe 17 septembrie, în condiţiile în care data de 15 septembrie este o zi de sâmbătă.

Pentru elevi este o veste bună, pentru că vor avea o săptămână în plus de vacanţă, iar profesorii şi directorii şcolilor vor avea mai mult timp la dispoziţie să pregătească instituţiile de învăţământ pentru începerea anului şcolar.