| LostInDreams a întrebat:

Hei, TPU! Ma puteti ajuta?:
"On dit cu'il suffit de traverser la France pour rencontrer tous les paysages de l'Europe. C'est vrai. D'une region a l'autre, il n'existe pas vraiment deux paysages semblables. Qui pourrait, par example, confondre les Alpes avec les Pyrenees? Les massifs des Alpes, comme celui de Mont-Blanc ou le massif des Aiguilles rouges sont separes par de larges valles creusees par les glaciers. Le massif central est le pays des sources, des ruisseaux, le

3 răspunsuri:
| RainDrop a răspuns:

Va apprendre le français

| Ea a răspuns:

Se spune ca este suficient sa traversam Franta ca sa intalnim toate peisajele Europei. Este adevarat. De la o regiune la alta, nu exista cu adevarat doua peisaje asemanatoare. Cine ar putea, de exemplu sa confunde Alpii cu Pirineii? Masivele Alpilor, ca si al Mont Blanc sau masivul... (m-am auzit de "Aiguilles rouges") sunt despartite de vai excavate de ghetari. Masivul central este taramul resurseler, al (nu stiu cuvantul) big grin

Dar, la inceput este o mica greseala de transcriere cred. Era "cu`il est" in loc de "cu`il"winking

| AlexStanica a răspuns:

Foloseste google translate ca sa traduci in romana sau in engleza daca nu e suficient de corect.

http://translate.google.ro/......ranslate_t

atentie, tu ai scris puncuatia (,. etc) legate de cuvinte si google nu stie sa le separe.
corect este sa pui virgula lipita de cuvantul din stanga, adica asa, cu spatiu dupa.
bafta