| AliceAne a întrebat:

Help...cate zile poti sta la cineva (in alt judet) fara mutatie sau viza de flotan? si cat este amenda in cazul incalcarei acestei legi? treaba e ca avem pe cineva in casa, si nu vrea sa plece, se tine scai de bunicu, sata de aproape doua luni la noi si face numai scandal. dau funda si voturi

6 răspunsuri:
| axnpictures a răspuns:

Termenul pentru declararea noului domiciliu este de 15 zile in cazul in care persoana va locui acolo.
Daca locuieste temporar la cineva, nu ar fi neaparat o problema; la o adica poate sa stea pana cand e dat afara de proprietar happy
Voi vreti de fapt sa fiti diplomati, in relatii bune cu respectiva persoana? Sau ce va opreste sa o dati pe usa afara?

| floresdemayo a răspuns (pentru axnpictures):

Cred ca, de fapt, bunicul nu-i doreste plecarea. Cine stie ce fel de relatie exista intre ei, daca a ajuns sa-i accepte si scandalurile. Sper doar că nu-l santajeaza cu ceva pe bunicul fetei, dar se prea poate ca bunicul sa-i fi ramas indatorat cu ceva de are curajul sa si-o ia in cap. Doar asa se explică...

| crissa20 a răspuns:

Poate sa stea oricat, dar daca va face probleme de ce nu apelezi la politie? cand mai face ceva suni la politie si spui ca cineva va deranjeaza si explici politistilor problema! baftawinking:*

| Emmmmmm a răspuns:

Pai poti sta cat vrei... daca nu iti face cineva reclamatielaughinglaughing
pe bune acum, nu cred ca are ce sa-ti faca politia

| otylyaotty a răspuns:

Pune-i in vedere politiei ca de buna voie nu pleaca, altfel nu cred ca o sa scapati de el/ea.

| felixbbimage a răspuns:

Cine este proprietarul apartamentului? Proprietarul poate face plângere la Poliţie pentru violare de domiciliu, in Codul Penal se incriminează nu numai intrarea fără drept pe proprietatea altuia, ci şi refuzul de a părăsi proprietatea la solicitarea expresă a celui care o foloseşte, indiferent cât a stat anterior cel de care vreţi să scăpaţi, asta dacă nu există un contract de închiriere.