| Vasiuk a întrebat:

Hey! Am nevoie de ajutor. Trebuie sa stiu cate pagini (concret), au cartile:
1) Cei 3 muschetari
2) Contele de monte cristo ( volumul 1 si 2)
3) Omul amfibie
4) Elevul dima dintr-a saptea
Scrieti v-a rog, daca ati citit careva din aceste carti, care v-a placut cel mai mult?winking

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cartile astea au aparut in mai multe editii care au numar diferit de pagini.
In fond, ce conteaza numarul de pagini cand citesti o carte buna?
Citeste-le si vei vedea singur cate pagini au. Desi, daca citesti la fel de prost cum scrii, ma indoiesc ca vei reusi sa treci de titlu.

| Furculingură a răspuns:

Depinde de editură. De exemplu eu am o carte de 2 ori şi una are 230 de pagini si una 240.

| taken a răspuns (pentru Furculingură):

Daca acea carte este scrisa de un scriitor strain si este tradusa de traducatori diferiti poti vedea cat de mult conteaza traducerea.S-ar pute sa fie diferente mari. Putem incerca sa citim o carte si sa nu ne placa din cauza traducerii proaste.

| Furculingură a răspuns (pentru taken):

Da. Cartea este " Prinţ şi cerşetor ". Şi traducere este puţin diferită. Nu foarte mult, dar contează. Trebuie să recunosc că " modul de exprimare " de la una îmi place mai m ult decât la cealaltă.

| taken a răspuns:

Depinde de formatul cartilor.
Am citit Cei 3 muschetari si Contele de monte cristo (sunt cele mai cunoscute carti ale lui Alexandre Dumas). Sunt foarte bune.
Alexandre Dumas este cel mai mare criminal dintre toti scriitorii.In toate cartile si-a ucis personajele.Nu am citit o carte de Dumas in care personajele principale sa ramana in viata.
Dupa Cei 3 muschetari a scris cartea Dupa 20 de ani si apoi Vicontele de Bragelonne (la sfarsitul careia doar Aramis ramane in viata).A scris o continuare si la Contele de Monte Cristo intitulata Mana de mort(nu-ti spun ce se intampla la sfarsitul ei).
Totusi Dumas ramane scriitorul meu preferat.