| Glooory a întrebat:

Hey, in 2018 mi-am facut un card la BRD ca sa pot primi bani pe el din strainatate, l-am folosit cateva luni, 3-4 cred, maxim dupa am plecat din Romania si nu l-am mai folosit de atunci. As vrea sa stiu daca cardul s-a inchis automat sau daca ma pun se platesc ceva. Am si uitat de el dar acum cateva zile am primit citatie ca sunt chemat in instanta pnt o amenda de 50lei ce am luat-o acum 8 ani asa ca mi-am amintit de card si acum ma gandesc sa nu imi faca si astia vreo surpriza.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu s-a închis automat. Doar s-au adunat comisioane pe care va trebui sa le plătești.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici in clin si nici in maneca contul bancar cu amenda primita.
Poti trece pe la BRD sa verifici starea contului si daca este ceva de facut acolo.
In ce priveste amenda, mai bine o plateai ca sa nu mai ajungi in instanta cu ea, acum platind si cheltuieli de judecata si penalizari si cate si mai cate.

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Amenda de 50 lei? Nu cred ca e legata de card. Cel mai probabil e despre altceva, dar dacă totuși crezi ca este vorba de card, vorbește la BRD și vezi dacă e așa cum spui tu, ei ar trebui să te lămurească.

| eliancodrut a răspuns:

.1. In primul rand nu te lua dupa ce spune Violleta, ca vorbeste doar prostii: ea nu a inteles ca esti deja in istanta.
2. O amenda de acum 8 ani este prescrisa. Nu este prescrisa daca ai semnat de primirea vreunei instiintari ca ai de platit amenda.
3. Asigura-te ca este ceva real si nu e vreo firma fantoma de recuparari. Pentru aceasta mergi la judecatoria sau tribunalul care ti-a trimis citatia si cere de la registratura dosarul si citeste-l sa ezi ce dovezi au.
In primul rand sa vezi ce amenda este.
In al doilea rand sa vezi ce documente au semnate de tine. Atentie: de tine, nu de altcineva, nici macar de parinti, frati, surori.
Daca este o semnatura a ta de luare la cunostinta calculand 5 ani de la introducerea actiunii in instanta in urma, atunci sunteti bun deplata. Daca depaseste 5 ani, este prescrisa.
Atentie ca daca este firma e recuperare care a cumparat debitul, esti bun de plata si a cheltuielilor lor de judecata.