| alexcuamare123 a întrebat:

Hey TPU,
1. care este tara cu cele mai mari salarii din lume?
2. Care este tara in care este cel mai bind sa locuiesti?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru @sunt serios:
Nu stiu daca in SUA sunt cele mai mari salarii din lume dar... faptul ca acolo locuiesc miliardarii lumii spune cevawinking cea mai puternica tara din lume cu cea mai dezvoltata economie, singura tara din lume in care multi din maturatori de strada au ajuns multi milionari! Un exemplu la google femeile de serviciu au investit cativa dolari la inceput si dupa cativa ani au crescut actiunile la bursa si au ajuns fiecare cu cateva zeci de milioane in cont, se intampla asa ceva in Bulgaria, Romania sau franta? niciodata laughing
Stiu de asemenea ca din Europa cei din Luxemburg o duc regeste, dar sa nu uitam ca mai exista state in lume unde banii sunt multi dar traiul pe masura, statul Qatar de exemplu unde lumea primeste bani de la stat pe luna degeaba si vb de bani multi, dar si traiul e scump.
Am vrut sa subliniez ca Kevin avea dreptate SUA este un etalon in lume in ce priveste economia puternica, chiar daca o sa ma contrazica multi cum ca China este cea mai puternica financiar, am un argument China cu +1 miliard de locuitori este pe locul 2 dupa SUA, iar SUA are 300 milioane de locuitori, care ar fi fost diferenenta daca SUA ar fi avut 1 miliard populatie? happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cred ca in Luxembourg sunt cele mai mari salarii... este tara cu cel mai mare salariu minim, banuiesc ca proportiile se mentin.

cat despre tara in care e cel mai bine sa locuiesti e subiectiv.
clar tarile nordice, elvetia sunt optiune dar asta difera de la individ la individ.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Salarul depinde de poziția pe care o ai în firmă. Sunt statistici pe Internet.

| Zuzu1991 a răspuns:

Https://worldpopulationreview.com/country-rankings/median-income-by-country

eu as emigra in Australia daca as putea, tara cu unul dintre cele mai inalte nivele de trai, crima deosebit de redusa (fata de SUA unde e... RUPERE) si clima asemanatoare cu a Greciei

| Olsen a răspuns:

Statele Unite ale Americii
Norvegia
Australia
Belgia
Luxemburg
Olanda
Irlanda
Regatul unit

Luxemburg, Irlanda și Olanda sunt tarile cu cel mai bun trai din Europa și Elveția.

| suntserios a răspuns (pentru Olsen):

Ce e cu SUA pe primul loc?
doar nu vrei sa zici ca e cel mai bun loc de trait... looool

| Olsen a răspuns (pentru suntserios):

La salar ma refeream "inteligentule".