| TeManancCuNutella a întrebat:

kiss
Imi puteti da o opinie despre Balenele care sunt pe cale de disparitie?
[ NU ESTE TEMA ]
Doar vreau sa ma inform si eu happy
De mai multe specii, nu doar balena albastra...
Si de vreo 10 linii sa nu citesc mult ca ma cam doare capul laughing
Va rog
mS love struck

Răspuns Câştigător
| mariii11 a răspuns:

Balenele albe, cunoscute si sub numele de Beluga, au devenit oficial specii in pericol de disparitie. Asociatia Nationala pentru Oceane si Atmosfera a facut anuntul marti 14 octombrie, informeaza Environmental News Network.

Efectivul populatiei de balene albe din Oceanul Arctic a scazut cu 50% intre 1994 si 1998 si nu a mai urcat in anii urmatori. Potrivit cercetatorilor, numai 375 de astfel de balene mai traiesc astazi in regiunea Cook Inlet, in largul peninsulei Alaska.

Grupuri de conservare lansasera o petitie ca balenele albe sa fie protejate de statutul de specie in pericol de disparitie (Endangered Species Act) inca din martie 1999.

1 răspuns:
| mariii11 a răspuns:

Balenele albe, cunoscute si sub numele de Beluga, au devenit oficial specii in pericol de disparitie. Asociatia Nationala pentru Oceane si Atmosfera a facut anuntul marti 14 octombrie, informeaza Environmental News Network.

Efectivul populatiei de balene albe din Oceanul Arctic a scazut cu 50% intre 1994 si 1998 si nu a mai urcat in anii urmatori. Potrivit cercetatorilor, numai 375 de astfel de balene mai traiesc astazi in regiunea Cook Inlet, in largul peninsulei Alaska.