| Raffaella a întrebat:

Hey tup imi puteti raspunde la o intrebare: de ce un biotop se caracterizeaza prin anumite vietuitoare?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru ca factorii care caracterizeaza un biotop(geografici,fizici,chimici si mecanici) au o influenta directa sau indirecta asupra vietuitoarelor --- acesti factori pot sa fie favorabili sau defavorabili cresterii si inmultirii anumitor vietuitoare pe acel biotop. De exemplu, palmierii, maslinii, curmalii nu pot creste in Romania datorita unui factor geografic, clima temperat continentala --- acestia sunt caracteristici biotopurilor aflate in zone geografice cu un climat mediteranean.

| Rikudou a răspuns:

Pai biotopul reprezinta totalitatea vietuitoarelor de o anumita rasa. Sper ca am ajutat.