| ゼロの a întrebat:

Imi explica si mie cineva ce inseamna efemer in fraza urmatoare?
"Noi vampirii suntem niste fiinte efemere"
Va rog, dau si funda.

Răspuns Câştigător
| blueeyes31 a răspuns:

Efemer=trecator,vremelnic => vampirii sunt niste fiinte cu viata scurta

5 răspunsuri:
| mihaelabr a răspuns:

Pai efemer inseamna tracator, de scurta durata; nu prea pot sa explic fraza din moment ce nu sunt de acord cu ea .Adica...nu se presupunea ca vampirii sunt orice numai efemeri nu? Dar probabil ca nu foloseste cuvantul cu sens propriu happy

| Himera a răspuns:

Efemer inseamna trecator(nu dureaza in timp, adica; sa nu crezi ca trece vreunul pe strada). PE vremuri, inainte sa afara nebunia asta cu vampirii, ei erau fiinte nemuritoare, acum se pare ca s-au saturat de supt si vor sa traga aghioase in alta lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai sa ghicesc! Iar "Twilight"? Sau "Jurnalele vampirilor"?
Care din ele ca sunt chiar curios!

| ゼロの explică (pentru anonim_4396):

La nici una.La cavalerul vampirilor tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PS.: fascinant cat de multi stiu sa foloseasca dex. online
Si pentru tine era asa greu?
Poate data viitoare o sa citesti si altceva in afara de carti cu vampiri.