| Trinity a întrebat:

Imi poate explica cineva clar ce este GPRS? si cum functioneaza el pe telefon, am inteles ca se activeaza gratuit dar functioneaza pe baza de? iti ia din credit sau cum?

2 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

General Packet Radio Service: o tehnologie radio pentru retelele GSM. Serviciul GPRS (transfer de pachete de date) este o metoda noua de transfer de date adaugata serviciului GSM, care permite ca informatia (datele) sa fie trimisa si primita de-a lungul unei retele de telefonie mobila, impreuna cu semnalul vocal.
GPRS-ul nu are legatura cu GPS (Sistemul Global de Pozitionare), un acronim asemanator care se refera la pozitionarea unui obiect terestru prin vizionarea lui din satelit.
Informatiile in cadrul GPRS sunt fragmentate, transmise si reasamblate la primire, modalitate folosita in retelele bazate pe pachete, cea mai faimoasa dintre acestea fiind Internetul.
GPRS are cateva trasaturi unice, care pot fi rezumate dupa cum urmeaza:
- este un nou mod de transmitere si primire a datelor cu ajutorul telefonului mobil.
- face posibila conectarea permanenta la Internet prin intermediul retelei mobile, la o viteza substantial imbunatatita si la un cost ce reflecta cantitatea de date transmise sau primite si nu timpul de conectare.

Sursa: http://www.evomag.ro/vizualizare_cuvant.php?idcuvant=73; http://cosmoteromania.custhelp.com/......gprs-ul%3F

| mika99 a răspuns:

Cand vorbim de GPRS, vorbim de posibilitatea de-a naviga pe internet prin intermediul unui telefon.in functie de furnizorul de servicii(cosmote, Vodafone, etc, etc) vei fi taxat. exista extraoptiuni avantajoase pe care le-ai putea activa, contra cost... happy